| elcosmin a întrebat:

Atat de tare am inceput sa displac scoala... Eu eram un elev care invatam la orice si mereu am avut note mari mereu am luat premii si mereu ma duceam la olimpiade. Acum sunt clasa a 12-a si vreau sa zic ca sunt atat de scarbit de acest sistem de invatamant cu oameni frustrati pusi sa predea lectii, care dau note mici ca sa se razbune pe elevi. Voi observati ca multi profesori vaneaza!? Am inceput sa nu mai invat aproape deloc, si sa iau cat mai multe absente. Am luat anul asta la absente cat n-am luat toata viata mea. Cum ma frate sa pui oameni d-astia la conducere?

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Concentrează-te pe materiile de bac și in rest "be cool"

| Kevinn2000 a răspuns (pentru sierra1):

Se poate si fara bac, depinde de fiecare persoana in parte.

| elcosmin explică (pentru sierra1):

Mi-ai raspuns la foarte multe intrebari si mi-a ramas numele tau intiparit in minte. laughing) esti printre singurii oameni pe care "ii cunosc" pe aici big grin

| sierra1 a răspuns (pentru elcosmin):

Să fii iubit!

| sierra1 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Se poate! se poate și fără opt clase și fără patru. Dar de aici vin o grămadă de probleme și tu le știi la fel de bine, ca toți ceilalți

| Sn4k3 a răspuns:

E o prostie, la fel cam sunt si eu cu toate ca ma descurc cu absentele happy. N-ai ce face, ai nevoie de ea asa ca ai grija sa o termini.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu tu displaci scoala. Scoala te displace pe tine si ajungi sa ignori scoala din cauza profesorilor care nu stiu sa predea. Si ne mai miram ca nu avem absolventi cand profesorii sunt tufa de venetia.
Adevarat ca unii profesori iti preda in nesimtire ( mult ) si daca zici ca nu poti invata asa mult, primesti raspuns ca "nu ma intereseaza pe mine asta".
Profesorii cu metoda lor de predare absurda promoveaza abandonul scolar. Si motivul nu este ca "elevul x nu a tinut ritmul cu clasa sau ca elevul x a fost incapatanat". Nici profesorii nu sunt deloc intelegatori. Iti umple capul cu toate rahaturile si nu retii nici macar 30%.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru anonim_4396):

30% e mult spus, ia incearca sa-ti amintesti cate informatii s-au predat din clasa a 5-a pana in clasa a 12-a si din tot ce s-a predat e cam imposibil sa retii 30%, nici geniile nu cred ca ar retine atat.
5-10% mai zicem. Dar multi nici atat nu retin.
A displace = a nu-ti place ceva.
Si eu il cred ca nu-i place scoala din moment ce invatamantul din Romania este asa cum este. Nu stau sa dezvolt.
Poate le place celor care sunt foarte subiectivi si face totul dupa cum se vrea de catre societate, ci nu de catre cum ar vrea el. Sau poate unii n-au de ales.

| Kevinn2000 a răspuns:

Mai rezista 1 an, eu am terminat clasa a 12-a la inceputul lui 2018 happy