| Georjshs a întrebat:

Azi ma întrebat profu de matematica ce nota am luat la test si eu i-am zis 6 dar era 5 50. Nota se rotunjește nu? El a zis că nu, si mi-a scăzut nota la purtare zicând că am mintint. Are voie să-mi scadă nota?
Funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Notele nu se rotunjesc, ramane la latitudinea profesorului daca iti acorda sau nu jumatatea de punct. Se rotunjesc obligatoriu, cu cel mult 0, 50 puncte in favoarea elevului, doar mediile trimestriale.
Nota la purtare nu o poate scade profesorul, cel mult poate sa aduca la cunostinta dirigintelui, acesta sa faca propunerea de scadere consiliului clasei si doar acesta o poate scade.

| Georjshs explică (pentru Ioandelasal):

Pai mi-a scăzut o

| Ioandelasal a răspuns (pentru Georjshs):

Ce ti-a scazut?

| Georjshs explică (pentru Ioandelasal):

Nota

| Georjshs explică (pentru Ioandelasal):

Nota la purtare

| Ioandelasal a răspuns (pentru Georjshs):

Ti-am spus ca nu profesorul scade nota la purtare si, in orice caz, aceasta se stabileste numai la sfarsitul semestrului.
Conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 119.(1)La sfârşitul fiecărui semestru şi la încheierea anului şcolar, cadrele didactice au obligaţia să încheie situaţia şcolară a elevilor, în condiţiile prezentului regulament.
(2)La sfârşitul fiecărui semestru, învăţătorul/institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte consultă consiliul clasei pentru acordarea mediei la purtare, prin care sunt evaluate frecvenţa şi comportarea elevului, respectarea de către acesta a reglementărilor adoptate de unitatea de învăţământ."