| calubalan a întrebat:

Bătrânii. România îi batjocoreşte cu sadism de 20 de ani. Îi ţine în foame şi în frig. Sunt umiliţi, bruscaţi de funcţionari, uitaţi de copii, călcaţi de maşini pe trecerea de pietoni. Sunt scoşi la vot, ca vitele, momiţi cu un kil de ulei sau de măl-ai de care, dinadins, au fost privaţi prin pensii de rahat. Vite slabe, flămânde şi bătute, asta au ajuns bătrânii noştri. Câini ţinuţi afară iarna, fără măcar o mână de paie sub ciolane.

Dar, ce e cel mai grav, sunt nefolosiţi. O fonotecă vie de experienţă şi înţelepciune a unei generaţii care a trăit atâtea grozăvii e ştearsă de pe bandă, ca să tragem manele peste. Fără bătrâni nu există familie. Fără bătrâni nu există viitor.
Romania a ajuns o tara fara rost: http://gandeste.org/puncte-de-vedere/romania-e-o-tara-fa ra-rost/9865

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Aşa am fost învăţaţi de sistemul comunist că bătrânii reprezintă o povară pentru ceilalţi. Încet, încet a dispărut respectul celor din jur pentru bătrâni apoi şi celor din familie. După cei de la conducerea PCR pentru batrâni se pregatea mutarea lor în aşezări rurale cu garsoniere proaspăt construite pentru ei şi cu câmpul agricol aproape pentru a avea unde să-şi piardă timpul. Pensia urma să le fie redusă, aşa mica cum era, pentru că urmau să servească masa la "cazanul " cantinei agricole. De la aşa conducatori nu ne puteam aştepta la altceva, ura lor pentru batrâni nu o pot califica. Pâna şi salvarea nu se mai deranja să se deplaseze dacă auzea ca eşti la pensie. Statul comunist avea nevoie de braţe zdravene de muncă şi nu de " boşorogi " vorba tovaraşei care nu ţinea cont de înţelepciunea acestora pentru că lozinca era " Noi muncim nu gândim! " -lozincă folosită şi de susţinătorii lui Iliescu. Din timpuri străvechi fiecare şef de clan, trib, regat sau imperiu avea lângă el un sfat al bătranilor care era luat cu precădere în considerare. Şi la noi toţi conducătorii au avut un asemenea sfat, mai aproape de noi Cuza care alături de tinerii paşoptişti avea un sfat al bătrânilor cu ale căror poveţe a reuşit să schimbe radical faţa tării. Este un vechi proverb care spune : cine nu are bătrâni să-i cumpere - dar noi ne batem joc de ei şi în cel mai bun caz îi tratăm cu indiferenţă sau uitare.

6 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Pana nu intervin schimbari la nivelul oamenilor de rand, ceea ce este neverosimil, avand in vedere cum decurg lucrurile la noi in tara, nu putem face schimbari considerabile la carma acestei tari! Ei se hranesc cu indiferenta noastra, pentru ca asa suntem pana la urma, daca avem cat de cat ce pune pe masa, e-n ordine!

Abh
| Abh a răspuns:

Foarte incisiv articolul, cat despre batrani, eu zic ca omul are instinctul asta de supravietuire si de selectie care il face sa dea la o parte tot ce nu mai e bun, ce ii sta in cale. Pentru unii, batranii sunt o povara, ce mai pot ei sa faca, cu ce mai pot ei sa te ajute cand nu se pot ingriji nici pe ei? Se uita ca bunica ti-a ingrijit copilul cand era mic si aveai mai mare nevoie de timp, acum copilul de atunci a crescut, nu mai ai nevoie de ajutor, o uiti pe bunica intr-o garsoniera infecta si ii mai duci, din mila, de sarbatori una alta.Sa nu mai vorbim ca atunci cand ajung la medic batranii sunt tratati de multe ori cu superficialitate, exista ideea preconceputa "Ce poti sa-i mai faci unui batran de 80 de ani, ca oricum nu mai are mult si moare?"Pe tema asta se pot scrie romane, nu are rost, cine le-ar citi?

soothe
| soothe a răspuns:

Ce faci tu pentru parintii tai?

| costyn162 a răspuns:

Doamne, ce articol dur dar in acelasi timp realist. Dar din pacate, multi nu vad esenta mesajului, multi il citesc, admira limbsjul si doar atat. Mesajul asta ar trebui sa fie citit de cineva care are puterea si initiativa de a schimba acest lucru. O tara, care pe langa toate mizeriile avute, isi bate joc de propria populatie, nu poate fi numita patrie, doar o bucata de pamant intr-o imensa lume. Doar atat.

| laura64 a răspuns:

Bun articolul dar ar trebui adus aminte si de acei pensionari care au pensii cat toata strada si la viata lor au muncit numai cu gura in slujba aparatului de partid, de cei de la cooperativa ochiul si urechea care acum sunt platiti inca enorm pentru deserviciul adus tarii si locuitorilor ei. Nu vi se pare ridicol? Presedintele stiu ca le-a mai taiat din ciolan dar este inca destul de mare si cred ca ei ar trebui sa le plateasca celor pe care i-au nenorocit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa este dar exista si oameni in varsta care traiesc bine pentru ca la viata lor sau gandit la viitor.