| Alinutzu990 a întrebat:

Pe cât e ziua Rusiei?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pe 6 ianuarie (19 ianuarie pe stil nou) 1918 Adunarea Constituantă Rusă a proclamat Rusia republică democratică federală (ratificând astfel hotărârea Guvernului Provizoriu). URSS a avut ziua pe 30 decembrie deoarece pe 30 decembrie 1922 a fost infintata.
Din 1990 (de la disparitia URSS, si de la adoptarea declaratiei de suveranitate) ziua este pe 12 iunie.

| Alinutzu990 explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc pentru răspuns seara frumoasa numai bine

| Salontanul a răspuns (pentru Alinutzu990):

Cu placere! Seara frumoasa si pentru tine si multumesc pentru apreciere!

4 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

12 iunie

| Alinutzu990 explică:

Pe 6 ianuarie sau pe 12 iun?