| anonim_4396 a întrebat:

Bobina poate inmagazina energie electrica? Daca nu va rog sa-mi dati o solutie pt.inmagazinarea energiei electrice.

5 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Știi „Ce este aia, o bobină?"
Cum crezi, că poate înmagazina, o bobină „curent electric "?
Energia electrică se mai „ înmagazinează", /stochează, în baterii de acumulatori electrici.
Energia electrică practic, nu se stochează, dar poți să faci electroliză și stochezi energia, ca hidrogen și oxigen sau poți ridica apă undeva sus și ai energia potențială a apei, din „lacul de sus".
Este mult de discutat, pe tema asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti sugerez sa iti iei un UPS (uninterruptible power source). Asta se foloseste de obicei la computere, pentru ca atunci cand se ia curentul sa nu iti pierzi toate datele - daca lucrai la ceva important in acel moment.

| liliacALB a răspuns:

Se numeste CONDENSATOR. Daca ai putea da mai multe amanunte de ordin practic ar fi si mai bine.

| Korman a răspuns (pentru liliacALB):

Ok as vrea sa ma inscriu la un concurs de tehnologie si am o idee zic eu destul de buna.Cum as putea inmagazina energia produsa de un fulger? Stiu ca se produce o energie electrica imensa dar vorbind la scara mare.Chiar daca nu cred ca o voi pune in aplicare totusi as vrea o idee(sau mai multe).Dau funda!

| Korman a răspuns:

Ok as vrea sa ma inscriu la un concurs de tehnologie si am o idee zic eu destul de buna.Cum as putea inmagazina energia produsa de un fulger? Stiu ca se produce o energie electrica imensa dar vorbind la scara mare.Chiar daca nu cred ca o voi pune in aplicare totusi as vrea o idee(sau mai multe).Dau funda!