| Mitu_Mihaela_1997 a întrebat:

am 16 ani si am stat 6 ani in Spania am plecat in clasa a4, nu am facut nimic de istorie nici geografie a Romania (asa ca sacuzati-ma daca scriu gresit) chestia e ca anul asta ma intorc in Romania si trebuie sa fac liceul, sunt putin speriata, o sa trebuiasca sa repet clasa? o sa-mi fie greu sa iau bacul? si chestii din astea, mi-ati putea spune niste licee particulare din Galati pentru ca ma inteles ca la privat se invata mai bine sau care ar fi un liceu bun? multimesc!

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Din cate observ, te-a ajutat la romana sa stai in Spania, ca scrii muuuuult mai bine si mai corect decat cei care stau si invata in Romania :)
In ce priveste repetat clasa - in Romania exista la Ministerul invatamantului un departament care se ocupa cu echivalarea studiilor. Tu trebuie sa aduci din Spania foile matricole din anii de studiu (traduse in limba romana) pentru ca sa se poata vedea aici, in Romania, ce ai studiat si pentru a se stabili daca intri in clasa corespondenta celei din Spania sau in alta clasa. Nu stiu daca stii deja ce trebuie sa faci din punct de vedere legal pentru asta, asa ca-ti pun linkul unde poti gasi informatiile oficiale http://www.cnred.edu.ro/#echivalare-perioade-studii-preuniversitare
Liceele private sunt foarte scumpe si nu cred ca se merita, sincer, inca nu e foarte clar aici regimul invatamantului privat, sa n-ai probleme mai tarziu. Trebuie sa-ti gasesti singura loc la un liceu (se vorbeste cu directoarea, daca au locuri libere prin clase), vezi procedura pe linkul dat. Ca si licee, poti vedea aici liceele din Galati, evident ca sunt considerate bune in functie de media cu care se intra http://www.admitereliceu.ro/institutii?county_id=19&score=
Succes si spor!

| Mitu_Mihaela_1997 explică (pentru mixxjim):

Iti multumesc mult pentru ajutor!