| M._Cristea_Anne_2003 a întrebat:

Heii, sunt in Spania (Benidorm) de prin noiembrie..am plecat chiar in clasa a 8-a (stiu ca aveam examen but nu a fost decizia mea)
Aici in Spania te ia dupa anul de nastere iar pe mine m-au dat in clasa a 9-a aici. La vara o sa ma intorc acasa, stiti cumva daca o sa trebuiasca sa repet clasa a 8-a sau o sa pot merge la liceu daca aduc de aici transfer? (p.s.: Aici nu exista nici examene de clasa a 8-a nici teze..decat teste)

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Dupa analiza foilor matricole corespunzatoare perioadelor de studii din Romania si din Spania, se prea poate ca inspectoratul scolar sa recomande inscrierea in clasa a 8-a.

| M._Cristea_Anne_2003 explică (pentru alessia5158):

și daca nu vreau sa repet anul, ma pot duce la liceu?

| alessia5158 a răspuns (pentru M._Cristea_Anne_2003):

Pana ce parintii tai vor primi atestatul de echivalare de la inspectorat te poti inscrie, in calitate de elev audient, chiar si in clasa a 10-a daca tu consideri ca poti face fata nivelului de dificultate al acestei clase. Atestatul se elibereaza in termen de 30 de zile lucratoare de la depunerea dosarului complet la inspectoratul scolar judetean.Atestatul eliberat este valabil pentru inscrierea in orice unitate de invatamant preuniversitar din tara.

p.s. Daca te supraevaluezi crezand ca poti face fata unui nivel superior de pregatire, te vei expune riscului de a repeta clasa a 10-a. Mai mult, te vei expune oprobriului colegilor de clasa. Ori, inscriindu-te intr-o clasa echivalenta cu nivelul de pregatire cu care ai venit din Spania, riscurile dispar.

3 răspunsuri:
| KillaNoFilla a răspuns:

Daca te incheie ca absolvent de clasa a 9a in Spania se poate ca directorul sa te lase sa dai examenul de a 8 aici anul acesta sau la anul. Vorbeste din timp cu el.