| halloyay a întrebat:

Am intrat clasa a 12-a, bineinteles, si mi-ar fi foarte de ajutor sa aflu, din experienta voastra, ce anume ar trebui ca sa iau nota maxima (10) la info. Care ar fi cea mai buna abordare? Exista vreun set de formule pe care sa le invat? Mentionez ca am mai lucrat subiecte, insa nu inteleg de ce se iau atat de putini de 10 la info in comparatie cu fizica ...Deci, cum a fost experienta voastra la bac, ceva sfaturi?

Răspuns Apreciat de Editori
| AdorDresurile a răspuns:

Eu am dat bacul la info, dar nu am luat 10, luasem 8.50 si ceva. Se ia mai rar 10 pentru ca se greseste incredibil de usor la partea de scris cod, poti uita un punct si o virgula, un alt semn sau chiar o litera, deci automat esti depunctat. Incearca sa inveti toti algoritmii de baza care ti-au fost predati/o sa iti fie predati si rezolva cat mai multe subiecte. Stiu, poate ca nu asta e raspunsul pe care il cauti, dar numai asa iti inveti creierul sa gandeasca mai usor. Recomand sa lucrezi cele 100 variante de bac din 2009 si/sau cele din anii trecuti. Sper ca te-a ajutat cat de cat raspunsul meu. Si inca un sfat, verifica codul de 2-3 ori inainte sa predai foaia (cand dai bacul), asa te asiguri ca nu ai uitat niciun semn.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

10 la bac vrei? Fă măcar una sută de subiecte. Fă-le bine. Adică perfect!

| halloyay explică:

Buna! Mersi de sfat, stiu ca este bun pentru ca asta am si facut. Am lucrat subiecte din 2009 si daca la inceput eram obisnuit doar sa aplic tipare de secvente de la clasa(normal ca nu mi iesea nimic), acum chiar am inceput sa gandesc individual fiecare problema. Ma gandeam doar ca poate exista un artificiu, o metoda mai buna ca a mea..Inca nu pot face un subiect de 10...

| AdorDresurile a răspuns (pentru halloyay):

Nu cred ca exista o altfel de metoda?

| halloyay explică (pentru AdorDresurile):

Inteleg...Si legat de vreo foaie cu formule, pe ce ar trebui sa ma axez?

| AdorDresurile a răspuns (pentru halloyay):

Eu nu am avut nicio foaie cu formule, ca nu e matematica happy

| halloyay explică (pentru AdorDresurile):

Nici macar la grafuri?

| AdorDresurile a răspuns (pentru halloyay):

Am si uitat de grafuri laughing)) da, poti sa iti faci o foaie cu formule. Pana la urma, tu stii ce trebuie sa treci pe foaie, ce stii ca nu stapanesti bine, trece acolo