| RebeccaD a întrebat:

Hei, TPU. Imi puteti explica, cu ajutorul definitiilor si exemplelor timpurile din limba engleza, si anume : viitorul continuu, prezentul perfect,trecutul perfect continuu, viitorul perfect si viitorul perfect continuu?. Am inteles ceva, ceva, dar nu foarte bine. Eu invat engleza online dupa net, dar inca nu le stapanesc foarte bine. Inca ceva : Cum pot vorbi bine engleza? Adica sa spunem ca stiu foarte bine traducerea cuvintelor, dar daca vorbesc, inainte sa zic ceva trebuie sa ma gandesc la ce timp este, formulele pe care trebuie sa le folosesc, etc. Nu pot vorbi normal, nu pot tine o discutie. Funda. Multumesc.

3 răspunsuri:
| madisong a răspuns:

Exercitiul e cheia in problema vorbirii.Fa dialoguri cu tine insati, te va ajuta. cu privire la cum se formeza timpurile respective ..Iti voi explica si sper sa intelegi.

Prezentul perfect:
se formeaza astfel: prezentul lui to have+ Participiul trecut al verbului de conjugat I have studied =am invatat

trecutul perfect se formeaza de la trecutul lui have (had) + participiul trecut al verbului de conjugat : i had studied :invatasem

trecutul perfect continuu e "had been" + participiul verbului de conjugat : i had been studied invatasem

viitorul continuu: "will be" + genitivul " studing i will be studing

viitorul perfect "will have" + participiul trecut al verbului i will have studied

viitorul perfect continuu e "i will been studied " deci will been+ participiul trecut. Gata! Succes la invatat si te rog funda! Chiar m-am straduit!

| RebeccaD explică (pentru madisong):

Da, dar explicatiile? big grin. Adica, cand se folosesc acele timpuri? Nu pot face diferenta dintre prezentul perfect si trecutul simplu. Si nu sunt inca sigura cand se folosesc celelalte. Imi poti explica te rog? happy

| madisong a răspuns (pentru RebeccaD):

Uite,n-ai vrea sa-mi dai mail-ul tau cumva? Vreau sa te ajut dar in seara nu pot. Ti le pot explica maine.