| Daughter a întrebat:

Am o curiozitate. Am vazut pe internet ca daca inveti la o intesitate maxima intre 5-8 ore pe zi o limba straina se poate invata intr-un mod fluent in aproximativ 6-12 luni.
Voua cat timp v-a luat sa invatati o limba noua?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cursuri audio Limba Italiana - Eurocor
https://www.youtube.com/......tps?/watch

isi recomand cursul

| Violleta2022 a răspuns:

6 luni

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ani de zile... nu am stat niciodata sa invat o limba straina atat de intens. Dar pare plauzibil mai ales daca vorbim de o limba latina

| SkyPilot a răspuns:

Depinde de limba. Am devenit fluent in italiana in 2 luni. Am incercat sa invat japoneza si in 6 luni nu am ajuns nicaieri.

| Daughter explică (pentru SkyPilot):

Wow. In legatura cu italiana (limba care ma intereseaza) in ce context ai invatat-o? Scoala/ cu munca/ singur/ cursuri? Cate ore? Chiar ma intereseaza big grin

| SkyPilot a răspuns (pentru Daughter):

Singur, 3 ore pe zi 5 zile/saptamana. Aveam un curs gen "invatati italiana fara profesor", un singur volum mai dolofan. Copiam textul, faceam toate exercitiile, avea si ceva audio in care se citea textul lectiei si aratau cum se pronunta cateva cuvinte in plus. Pe langa asta m-am pus la punct cu cinematografia italiana in perioada respectiva happy

| Daughter explică (pentru SkyPilot):

Wow, admirabil. Ai avut motivatie happy. Cred ca o sa-ti urmez exemplul.

| Maripapaia a răspuns:

Eu am învățat limba italiană locuind în Italia.
Iti sugerez sa te uiți in fiecare zi la seriale in limba pe care vrei sa o înveți cu subtitrare în romana. Crede-ma, te ajuta mult. Eu asa fac. Incerc sa învăț engleza cât mai bine și mi se pare o bună metodă.