| Simoo_Simona_1994 a întrebat:

Buna,am o intrebare...Am 15 ani si dau in iunie examen decapacitate si vreau sa ma inscriu in Bucuresti (sunt din Neamt), nu stiu deloc ce trebuie sa fac.Se da examenul acolo la liceu?
Se completeaza acele fise cu licee inainte sau dupa examen? Ce trebuie sa fac? Nu stiu nimic.Trebuie sa merg acolo sa depun dosar ceva?
va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Evileye6 a răspuns:

Uite, dai examenul la scoala pe care ai terminat-o. Dupa ce obtii notele si ti se face media de admitere, dupa examen, evident, trebuie sa completezi o fisa cu maxim 21 de obtiuni de licee, in ordine descrescatoare a preferintelor si daca ai medie potrivita pentru liceul ala, intri. Dar, pentru ca esti din Neamt si vrei sa dai in Bucuresti, crebuie sa mergi sa completezi aceasta fisa la un centru special de inscriere din Bucuresti, pentru ca nu te poti inscrie decat la licee de pe un singur judet/municipiul Bucuresti care se ia separat de judetul Ilfov. Daca vrei la vocational sau la militar, trebuie sa mergi la un centru de examinare a abilitatilor, respectiv la niste teste preliminare, de obicei in judetul in care vrei sa mergi la liceu. Plus, daca vrei sa mergi la biligv, trebuie sa dai examenul pe la sfarsitul lui mai, care nu se salculaza la media de admitere, dar trebuie sa iei macar 6 si e scris si oral. Tot asa, la un centru special, stabilit de inspectorat, dar asta in judetul din care esti. Sper ca am fost de ajutor! Succes la examen!

2 răspunsuri:
| SergiuBoss11 a răspuns:

winkingmaine,inainte sa intri la ore te duci la receptia scolii, la secretara si iti va spune ce si cum.

| Stroker a răspuns:

Pai examenul il dam in 22 iunie la Lb. Romana si in 24 iunie la Matematica si il vei da unde esti la scoala. O sa vina niste fise unde tu o sa bifezi la ce liceu vrei sa mergi...si daca ai media intri la liceul si profilul dorit! Fisele se vor completa inainte de examen. Funda?