| silvioara a întrebat:

sunt din Bucuresti. as avea si eu o intrebare:
la ce liceu sa merg? adica ziceti`mi si mie. explicati`mi cum sta treaba cu profile, licee etc. si ce materii iti trebuie. mai am 1 an si intru in liceu si nu stiu apsolut nimic despre ce trebuie sa fac. multumesc ca ma ajutati.

1 răspuns:
| narutohokage_2642 a răspuns:

La ce liceu vrei sa mergi depinde numai de tine, deci sa nu ii lasi pe altii sa te influenteze!
In primul rand conteaza ce profil vrei sa alegi: uman sau real
Apoi trebuie sa te gandesti daca vrei sa muncesti dupa ce termini liceul pentru a-ti putea plati facultatea(daca vrei sa o faci) sau iti cei continua studiile. Daca vrei sa ai posibilitatea sa muncesti dupa terminarea liceului, poti alege un liceu economic; pentru ca apoi sa mergi la A.S.E.
Inainte de a alege un liceu te sfatuiesc sa vizitezi cat mai multe licee pentru a vedea si locatia lor sau poti cauta informatii pe internet despre liceul respectiv.
Sper ca ti-am fost de ajutor.
Sayonara!