| GiLL a întrebat:

Am o intrebare ce tine de logica, mici cunosinte de fizica, si matematica. Sper sa va descurcati :
# Astazi, sunt 0 grade Celsius afara. ( in conditii de temperatura ideale )
# Maine, s-a anuntat a fi de 2 ori mai frig, cate grade vor fi maine? ( la fel, conditii ideale de temperatura )

INDICII: Raspunsul nu este (-2)!
/Dau funda! Astept raspunsuri.

12 răspunsuri:
| crystynel23 a răspuns:

0 grade, in orice ai masura, rezultatul e zero grade, crede-ma... funda?

| IoanaTempah a răspuns:

Tot 0 grade happy

| Robert a răspuns:

0 inmultit cu 2laughing
Deci 0.

| fluturas a răspuns:

| ReiVaN a răspuns:

Zero grade 0x2 = 0

| Curiosu a răspuns:

Zero grade...

| PykyPyky a răspuns:

Pai poti sa transformi in grade Kelvin si apoi sa efectuezi calculul, ca sa obtii un rezultat corect.
Daca nu transformi in grade Kelvin rezultatul zilei de "maine" ar fi 0, deci corect din punct de vedere matematic.
Intrebarea pusa de tine este mai "speciala" si te pacalesti oarecum la efectuarea calculului, dar gasesti metode diverse de rezolvare iar rezultatele vor fi pe masura; depinde cum gandesti.

| RalooKee a răspuns:

Nu o sa anunte niciodata la meteo asa ceva pentru ca e incorect.
Matematic, rezultatul e 0 grade.

| adyzone a răspuns:

Poti transforma gradele celsius in grade fahrenheit sau kelvin, iar apoi imparti la doi, iar rezultatul il transformi iar in grade celsius. Nu stau acu sa calculez ca nu am chef.

| Cora22 a răspuns:

Buna, Gill

O intrebare: ce intelegi prin conditii ideale de temperatura? Are vreo legatura cu viteza vantului la suprafata solului?

| Cora22 a răspuns:

Gill,

Intrebarea ta vizeaza temperatura resimtita de organismul uman la nivelul fetei, care este influentata combinatia dintre temperatura ambientala si alti factori, precum viteza vantului, umiditate si nebulozitate atmosferica. Voi presupune ca prin conditii ideale de temperatura se intelege faptul ca temperatura aerului este 0 C.
Temperatura aparenta Tap (in grade Celsius) se calculeaza cu ajutorul relatiei dintre temperatura ambientala Ta si viteza vantului V:
Tap = 13.12+0.6215Ta-11.37V^^0.16+0.3965*Ta*V^^0.16
Cand temperatura aparenta se simte ca la 0 C, in conditii ideale de temperatura (Ta = 0 C), viteza vantului are valoarea V = (13.13/11.37)^^(1/0.16). In aceleasi conditii de temperatura ambientala (0 C), cresterea vitezei vantului la suprafata solului determina o scadere proportionala a temperaturii aparente. Astfel, o scadere de doua ori a temperaturii aparente ar fi urmarea unei dublari a vitezei vantului. Un calcul simplu conduce la o valoare a temperaturii aparente de -1.538 C.

| anne0006 a răspuns:

0 grade