| Beetisor a întrebat:

Buna am o intrebare : Eu nu am practicat limba germana si m-a intrebat daca v-a fost greu sa invatati cei care au practicat!?

2 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Dacă îți place o vei prinde repede. E o limbă destul de grea, dar te poți îndrăgosti iremediabil de ea. Mie îmi pare rău că nu prea mai am timp să o aprofundez, pentru că am făcut ceva cursuri și am o bază de pornire.
Știi engleză bine? Dacă da, fă-ți cont pe duolingo.com și vei putea învăța măcar un început de germană cu ajutorul acestui site.
Ce te-ar mai putea ajuta să înveți repede ar fi să te uiți la filme în limba germană sau să cauți melodii în germană pe care să le asculți cu atenție, să le scoți versurile, să încerci chiar să le fredonezi și tu ca să te obișnuiești cu pronunția și să încerci să le traduci căutând cuvintele pe internet (unul câte unul, nu traducerea în engleză pe cine știe ce site dubios). Pe mine m-a ajutat nenea Rammstein cu ale sale melodii nemțești big grin

| Beetisor explică (pentru yellowalien):

Multumesc ca ai avut timp sa imi raspunzi! happywinking big grin