| Jisoox a întrebat:

Buna! Am o întrebare! Sunt in clasa a 7 a și pana acum am avut cele mai mari note din clasa dar de la un timp când dam teste tot primesc note din ce in ce mai rele chiar și dacă ajung sa învăț 4-6 ore pe zi..cum as putea schimba asta?

Răspuns Câştigător
| Dima_Alin_1998 a răspuns:

Salut! Se intampla asta pentru ca nu inveti logic, sistemul de invatamant de incurajeaza sa tocim lectiile, in loc sa le intelegem. Tu daca tocesti lectiile o sa le stii maxim pana ziua viitoare, apoi o sa uiti totul. Iti recomand o tehnica de invatare, care da roade. aceasta consta in invatat constant circa 30 minute, pauza 5 minute(in care nu te mai gandesti absolut deloc la cele invatate), apoi iti iei o ciorna si scrii pe o foaie ce-ai retinut din ce-ai invatat acolo. si faci asta de cateva ori, pana incepi sa retii. Ca sa retii lectiile pe o perioada de timp mai lunga incearca sa le citesti macar o data de fiecare data cand inveti lectia de zi. Succes la scoala!

7 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Invata mai mult, nu iti dai silinta.

Răspuns utilizator avertizat
| Anuket a răspuns:

Ce se întâmplă când înveți? De ce crezi că nu asimilezi informația? Nu te concentrezi, nu reții, nu înțelegi, etc?

| Jisoox explică (pentru Anuket):

Pai de multe ori nu pot asimila informația din clasa! De când m-am reîntors in format fizic mi se pare foarte greu sa mai asimilez lecțiile la școala, plus acasă am de făcut atât de multe teme in cât nu mai am timp sa mai intleg lecțiile și sa le învăț. Dacă învăț unele lecții pur și simplu îmi ies din cap oricât m aș strădui...Cea ce nu sa mai întâmplat pana acum.

| Anuket a răspuns (pentru Jisoox):

Contează odihna și să fi activ la oră.

| Jisoox explică (pentru Anuket):

Mulțumesc pentru ajutor happy

| svenhassel13 a răspuns:

Nu te lua duoa tehnicile promodoro. 30 de minute cu 5 pauza si alte chestii, sunt pierdere de timp. In principiu... citește. Daca citești, nu mai contează scoala. Dar nu ma refer sa citești romance. Anyway, daca nu ti ace sa citești, pentru ca esti roman si noi suntem inculti, citeste lectia si vezi ce ai retinut din ea. Tot asa pana o stii. Eu am ajuns la nivelul de a nu invata niciodată nimic de la scoala si totuși sa am doar 10 ✌️

Întrebări recente