| anonim_4396 a întrebat:

In legatura cu restentele la facultate: sunt anul 1 si am o restanta. Cum ar trebui sa procedez? Trebuie sa ma inscriu undeva sau sa fac ceva pentru a o da in toamna?
Si daca o iau in toamna exista posibilitatea sa imi pierd locul de la buget?

Răspuns Câştigător
| valentino52 a răspuns:

Stai linistit sunt la buget oameni care au si 3, 4 restante si nu isi pierd locul. Dar depinde de facultate. Restanta o dai daca te prezinti in toamna in sesiunea de restante cand e programat examenul la care tu ai restanta. Nu te costa nimic de data asta, dar daca nu iei sa nu te prezinti, in anul 2 sau 3 sau 4, cand vei vrea sa dai restanta aceasta va trebui sa platesti o taxa pentru ca e restanta din anii anteriori ( 50 lei e la mine). Si in cazul in care se organizeaza si o sesiune de re-examinare (rr) dai 100 lei taxa de sustinere a examenului.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Totul depinde de facultatea la care esti. in unele restantele se dau toamna, la altele restantele sunt imediat dupa sesiune, unii profesori tin restante in simpul semestrului.

iti este asa de greu sa intrebi profesorul la care ai restanta? locurile la buget se calculeaza dupa sesiunile de restanta

| Azµre a răspuns:

Mi se pare că la voi la buget dați pe degeaba prima restanță, întreabă secretariatul și profesorul nu se știe

| Radu1333 a răspuns:

Nu, daca ai restanta vb cu profu sau profa eu dadeam 50 de euro pe restanta atata imi cerea sa te treaca simplu fara sa te incurci, si daca vrei sa dai in toamna da poti sa dai, da iti pierzi locu de la buget sorry

| Dorin_Petrisor_1989 a răspuns:

O dai in toamna automat nu trebuie sa te inscri niciunde doar sa iei legatura cu profesoru sa il intrebi in ce data vei da in toamna restanta, treci la cu taxa daca ai media cea mai slaba dupa sesiunea din toamna asa ca trage tare!

| AndyLavy a răspuns (pentru Dorin_Petrisor_1989):

In contractul pe care l-am facut cu facultatea scria ca pentru a iti pastra locul trebuie sa indeplinesti minimul de credite. ma gandesc ca daca era ceva de genu ar fi trebuit sa scrie nu?

| AndyLavy a răspuns (pentru valentino52):

Multumesc mult.sunt la upg, in Ploiesti. asa am inteles si eu, ca singura conditie este sa indeplinesc minimul de credite, dar nu eram sigura.

| valentino52 a răspuns (pentru AndyLavy):

Stai linistit sunt la buget oameni care au si 3, 4 restante si nu isi pierd locul. Dar depinde de facultate. Restanta o dai daca te prezinti in toamna in sesiunea de restante cand e programat examenul la care tu ai restanta. Nu te costa nimic de data asta, dar daca nu iei sa nu te prezinti, in anul 2 sau 3 sau 4, cand vei vrea sa dai restanta aceasta va trebui sa platesti o taxa pentru ca e restanta din anii anteriori ( 50 lei e la mine). Si in cazul in care se organizeaza si o sesiune de re-examinare (rr) dai 100 lei taxa de sustinere a examenului.