| kalex a întrebat:

Vi se pare normal? Fratele meu (care este a 5-a) a primit 1000 de impartiri si 2000 de inmultiri doar pentru ca o colega nu a stiut ce a fost intrebata. Si impartirile si inmultirile nu doar el le-a primit ci toata clasa. A da daca tot suntem la subiectul de profesor: Pentru ca fratele meu a lipsit cand colegii au dat test a primit ieri un test pe care trebuia sa il faca. Problema este ca la sfarsitul orei nu a cerut testul si astazi i-a trantit un 2. Este normal asa ceva? Ce profesori sunt astia?

Răspuns Câştigător
| Kuroo a răspuns:

Unele cadre didactice nu isi dau interesul, fac discriminari, isi iau salariile degeaba, sanctioneaza elevii pe nedrept etc... Este posibil sa fi avut o zi nu tocmai buna sau poate acesta e comportamentul sau. De multe ori vedem oameni ce nu isi au locul in invatamant.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde in cat timp trebuie sa faca tema respectiva. daca timpul este suficient (o saptamana) nu ii va strica sa faca multe impartiri si inmultiri. va invata mult din asta si ii vor folosi toata viata. Niciodata nu e prea mult exercitiu la matematica.
Nu stiu cine nu a cerut testul? daca fratele tau a primit un test si apoi a uitat sa il predea profesorului, este o situatie destul de grava (este obligatia elevului sa predea testul la momentul impus de profesor). Poate ca profesorul nu trebuia sa ii dea 2, daca fratele tau este un elev de 10 si era la prima abatere. dar poate el nu este la prima abatere sau este in general neglijent cu scoala, caz in care nu merita prea multa indulgenta.

Bula
| Bula a răspuns:

Probabil, nivelul clasei lasa de dorit, din punctul de vedere a profesorului exigent.
La noi s-a dat asemanator de scris intreaga tabla al inmultirii de 100 ori, dupa care toata lumea a stiut-o, chiar si intrebat in somn.
In ceea ce priveste pe fratele tau, iti pot spune doar ca, daca nu-ti faci si nu-ti predai o lucrare la termen, atunci nu vei fi platit. Punctualitatea si seriozitatea sunt totdeauna esentiale! Si aceasta este o lectie pe viata, pe care n-o va uita, nici cand va fi adult.

| cristimihailov a răspuns:

Sunt acei profesori de care ai scapat... cel putin cel de limba romana ar fi trebuit sa te tina pe loc macar un an...

| August99 a răspuns:

E Romania n-ai ce sa faci laughing

| nirocino a răspuns:

Sunt si unii profesori care isi manifesta frustrarile pe elevi, din pacate.