| ella7emma a întrebat:

Buna,
Am terminat clasa a 6 a in Romania iar in Septembrie cand sa încep clasa a 7 a eram deja la scoala in Anglia. Am anunțat secretariatul din Ro ca m-am mutat si au zis ca nu le trebuie nici un act si au inchis. Am anunțat si diriginta ulterior. Eu am continuat sa fiu in catalog si sa primesc absente. Nu știu daca am fost scoasă din catalog sau nu pana la sfârșitul anului.
Anul acesta in Septembrie ar trebui sa încep clasa a 9 a si ma gândeam sa ma intorc din mai multe motive. Nu stiu daca ar trebui sa încep iar din a 7 a sau sa dau ceva examen sa intru in a 9 a. Ca nu cred ca as avea dovada ca am fost la scola aici in Anglia deoarece nu se da fisa matricolă sau ceva. Nu stiu ce sa fac ca nu mai pot sta in Anglia din mai multe motive iar in Romania nu as vrea sa fac clasa a7 a.
Am mare nevoie de ajutător va rog!

5 răspunsuri:
| anonimuIl a răspuns:

Normal tu ești repetentă în clasa a 7 în România. Dacă te întorci în România vei fi din septembrie clasa a 7 că ai rămas repetentă. Cam așa e situația, nu ai cum să fi clasa a 8 în România prin absentarea unui an întreg.

| anonimuIl a răspuns:

Clasa a 9 la liceu cum să fi dacă nu ai făcut deloc clasa a 8? În afară că ești repetentă în clasa a 7 nu ai nici clasa a 8 făcută în altă parte. Tu ești acum un copil cu 6 clase terminate.

| ella7emma explică (pentru anonimuIl):

In timpul in care nu am fost in Romania (a 7 a si a 8 a) am fost la scoala in Anglia ( year 9 si year 10) ma gândeam ca se poate echivala?

| MihaiSpeedster a răspuns:

Drăguță, mergi la școală și cere detalii de acolo. Sau la inspectorat. Cere și de la școala din Anglia transcripts, așa se numește foaia matricolă la ei.

| rumi36 a răspuns:

Din cate stiu trebuie sa faci echivalare a studiilor