| Alexandra_Gina_1989 a întrebat:

Buna, am un nepotel care a dat acum examenul national si el clasa a 7 a facut-o in
Anglia, cum i se va calcula media admitere la liceu?
Multumesc

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se va calcula exact cum se calculeaza la totii absolventii de cl. a VIII-a care au sustinut evaluarea nationala, respectiv adunand 20% din media generala a cl.V-VIII cu 80% din media la evaluarea nationala. Pentru cl. a VII-a, facuta in Anglia, se va lua in considerare media acestei clase, astfel cum a fost recunoscuta de Inspectoratul Scolar la reintoarcerea elevului in Romania.

| Raducons a răspuns:

Daca i-au fost recunoscute studiile de acolo, are media de acolo (cred ca a dat ceva diferente aici), care se va aduna la celelate medii si rezulta media generala a anilor 5-8