| Alexandra_Gina_1989 a întrebat:

am un nepot, e clasa a 7 cand trebuia facuta in Romania el a plecat in Anglia si a facut direct clasa a 8.
Dupa ce a terminat clasa a 8 acolo, a revenit in Romania unde a refacut clasa 8, el acum a dat examenul de capacitate si nu stie cum i se va calcula media se admitere la liceu.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se calculeaza exact ca pentru fiecare elev care a sustinut evaluarea nationala, respectiv media de admitere va fi egala cu suma a 80% din media la evaluarea nationala si 20% din media celor 4 clase de gimnaziu, inclusiv clasa facuta in Anglia.

| Alexandra_Gina_1989 explică (pentru Ioandelasal):

Clasa in Anglia a fost a 8 in Romania ar fi fost a 7
Cand a revenit iar a intrat in clasa a 8, plus ca in Anglia nu era cu note

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alexandra_Gina_1989):

Atunci la media anilor de gimnaziu se vor lua in considerare 3 ani, respectiv se aduna media generala a fiecarui an facut in Romania si se imparte la 3 si aceasta va fi media generala a tuturor anilor de gimnaziu.