| Toxic_5027 a întrebat:

Bunahappy Anul acesta intru intr-a 9-a la profil mate-info, deoarece acesta era singurul care corespundea cat de cat cerintelor mele. Problema este ca in gimnaziu am avut acelasi prof. la matematica si fizica si nu le-am inteles prea bine (faceam matematica numai de nivel usor si mediu, si fizica numai teorie). Acum am decis ca in vara asta sa incerc sa invat singura, insa cred ca-mi va veni mai greu la liceu. Stiti cumva vreun site sau vreo editura de carte care m-ar putea "ajuta" la invatat?

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Nu stiu de ce toata lumea zice ca matematica din liceu este mai grea decat cea din generala...mie sincer mi s-a parut invers(sunt la mate-info intensiv info)si in generala aveam note de 8-9 la mate si acum in liceu am numai 10.

La mate poti sa-ti iei un manual unde sunt explicate toate notiunile(care, depinde doar de tine de la care intelegi-te duci la lirarie, te uiti pe diagonala pe mai multe manuale si il alegi pe cel care ti se pare usor de inteles si accesibil)apoi iti poti lua un memorator(pentru formule)si niste culegeri din cate sa lucrezi(ti le recomand pe cele de Marius Burtea si Georgeta Burtea-se gasesc pentru fiecare an de liceu).
La fizica nu mai e asa de usor pentru ca baza sta in scoala generala. Uite un site ajutator:http://msabau.xhost.ro/? Fizic%E3

Nu-ti fa emotii in privinta liceului, nu e asa de greu ca scoala generala!

2 răspunsuri:
| AnnAnne a răspuns:

Daca nu ai treaba cu mate si fizica, ce cauti la mate-info? La nivel de liceu matematica e muuuuult mai grea! Daca nu ai fost de nota 11 in 5-8, poti doar sa te rogi sa iei o nota acceptabila la bacul la mate peste 4 ani...in fine, cum alegi tu.Mai e si filiera umana.Succes!

| UnDeaD96 a răspuns:

Incearca sa cumperi culegerile acelea mate 2000 (noi dupa ele faceam) si ia fieare capitol si fa exercitii de acolo pana iti ies(te uiti la raspunsuri sa vezi). Sunt doua culegeri de sem 1 si de sem 2 poti sa iei pentru prima dat pe prima si sa rezolvi cat mai mult