| JollyLulu a întrebat:

As avea nevoie de ajutorul vostru.La partea de literatura sunt praf si as avea nevoie de cateva structuri argumentative. Sfaturi de la cineva care a luat 10 la romana?
Scuze, dar nu am o situatie suficient de buna pentru meditatii, iar la examen am nevoie de nota mare pentru mate-info.Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| YoULoVeAnGeL a răspuns:

ARGUMENTAREA ESTE PROCESUL PRIN CARE DEMONSTRĂM (JUSTIFICĂM) ADEVĂRUL PROPRIILOR NOASTRE OPINII ŞI ÎNCERCĂM SĂ-I CONVINGEM PE CEILALŢI SĂ LE ACCEPTE.
Poti incepe asa: In opinia mea, ce vrei tu sa spui, este asa pentru ca: In primul rand, iti justifici cea ce crezi tu ca este cporect, in al doilea rand, la fel, si in al treilea rand. Sa iti dau un exemplu la fabula:
Fabula este o povestire alegorica, in versuri sau in proza, in care autorul personificand animalele, plantele si lucrurile satirizeaza anumite defecte cu scopul de a le indrepta.
In opinia mea, "Bivolul si cotofana" este fabula deoarece:
In primul rand are niste personaje care caracterizeaza anumite defecte omenesti cu scopul de a le indrepta + exemplele din text.
In al doilea rand, personajul are mai multe defecte, dar unul singur fiind principal. (la fel + exemple din text)
In al treilea rand este prezenta morala care este de obicei scurta aflandu-se la final, dar si la inceput sau la mijloc.
In concluzie "Bivolul si cotofana" este fabula( a fost doar un exemplu)
Poti sa iti alegi orice gen ex. nuvela, schita, basm etc. Dar in general cam asa se face o argumentatie. Sper ca te'am ajutat :*