| RorySan a întrebat:

Sunt intr-o stare in care nu mai stiu ce sa fac.

A vrea sa ma schimb.
In urma cu cateva zile spuneam ca nu vreau sa ma schimb, ca vreau sa fiu mereu la fel, dar cred ca ar fi cazul. Dar cum pot sa ma indrept? Sa ma maturizez? Vreau sa produc o schimbare foarte mare in viata mea, sa fiu de nerecunoscut (nu ma refer fizic, ci psihic si emotional)

Nu-mi vreau sa fiu luata de proasta, vreau sa incep sa comentez si altii care comenteaza la mine sa le intorc replicile.

Please cateva sfaturi, multumesc mult.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sti, maturizarea vine in timp si doar din greseli vei invata. Nu te lasa luata de proasta, uneori nu trebuie sa-i intarati pe cei care te deranjeaza sau pur si simplu sa le dai o replica cu care sa le inchizi gura. Am vazut si eu ca daca tip si injur, nu rezolv nimic. Recent, un baiat mi-a furat bratara preferata si m-a luat si de proasta, am tipat la el, dar degeaba pana i-am luat si eu bratara si i-am cioparti-o, si mai nou am aflat ca i-a dat bratara iubitei lui, vezi cat de patetic a fost? Cat de fraier sa fi sa dai cadou iubitei un lucru furat de la o fata. Numa bine ca fata aia e in spital cu tot cu bratara, vad ce noroc i-a tinut, dar ideea e ca pana la urma ei se fac singuri de ras. Oamenii cu cap vad clar cine sunt cei patetici si cine sunt cei care merita sa te uiti la ei. O sa gasesti acele persoane. Pana atunci arata-le ca te doare undeva de ei si nu le da apa la moara. Le ranesti orgoliul ala de nesimtiti chiar si cand le spui "Ba mi-ar fi si jena sa ies in public cu fata ta". Hai, capul sus, sunt sigura ca acolo in sufletul tau exista o fata puternica si dulce. happy

| RorySan explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc pentru toate sfayurile pe care mi le-ai dat. multumesc mult chiar am invat foarte mult din ce mi-ai spus :* :* :* ^_^

| anonim_4396 a răspuns (pentru RorySan):

Ma bucur sa aud asta kiss

6 răspunsuri:
| Cloudless a răspuns:

Adapteaza-te la altii. Dar nu in mod inconstient. Ci mai degraba analizand. Iti recomand cartea "Arta de a citi gandurile - Henrik Fexeus". O gasesti usor pe net, citesteo si practica in acelasi timp ce citesti acolo. Lucrurile nu se schimba usor, dar pana la urma reusesti.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mda stiu ce zici.
Esti la varsta la care ai inteles cum sta treaba in lumea asta, probabil. Si nu stiu daca iti place aici, dar vrei sa te schimbi pentru a putea sa traiesti.
Eu unul am vrut asta dar dupa m-am intors la cum eram inainte, doar ca, cu o alta perspectiva despre viata si asta m-a ajutat.
In primul rand sa nu uiti ca ai gandit asta. Pentru ca asta esti tu, si nu vrei sa te confunzi cu un oarecare, nu? Nu uita ce vrei. Nu trebuie sa schimbi mare lucru, trebuie doar sa fii mai indiferenta. Daca zic unii ceva, da-i in colo, nu merita atentia. Tu esti fata. Poti foarte usor sa te faci inteleasa si puternica. Nu trebuie sa pari slaba la orice parere din jur. Traieste asa cum vrei. Iti da careva o replica? Da-i si tu una dar atat, sa nu iti pese de altceva, pentru ca nu merita sa iti bati capul cu ei. Fii mai indiferenta, asta te face mai puternica, si atentia o sa vina singura pentru cei ce conteaza.
You will rise happy
Nu prea stiu daca te-am ajutat, dar sper sa o fi facut. Cu toate ca, ajuta foarte mult comunicarea, sa descoperi mai multe persoane cu diferite pareri, pana ajungi sa le cunosti pe toate, fiecare tipar, si sa nu mai fii dezamagita de ei, sa stii la ce sa te astepti. Asta te face superioara.

| RorySan explică (pentru DoarBogdan):

WOW
FARA CUVINTE
Ai spune ca ne cunoastem de mici
ma cunosti in totaliate dar nu stiu cum
multumesc din suflet

| DoarBogdan a răspuns (pentru RorySan):

Am invatat sa citesc in oameni. Am fost ca tine, poate de asta.
Si eu m-am intrebat asta de multe ori. Am pus cateva intrebari pe TPU despre asta inainte, am incercat sa fac ce trebuie. M-am plictisit de cate ori ma plangeam de povestea mea, incat am ajuns sa nu mai imi pese( cu toate ca nu e chiar asa). Nici acum nu stiu la ce sunt eu bun, sau ce trebuie sa fac ca sa imi fie bine, dar macar la ce am zis aici ma pricep happy
Asa trebuie sa faci si tu. Nu stiu daca ar trebui sa gandesti cum gandesc eu acum, pentru ca nu as vrea sa il distruga pe cineva gandurile mele, dar totusi... iti spun sa astepti. O sa reusesti sa faci ceea ce vrei. Ideea este sa nu pui la suflet toate aceste mici detalii ale vietii. Doar asa poti sa ajungi... cum imi place mie sa zic, desi suna copilaresc, un TITAN.