| 6081997 a întrebat:

As vrea sa stiu cum va pregatiti (cei care trec in clasa a 8-a) sau v-ati pregatit ( cei care au terminat a 8-a) pentru evaluarea nationala la romana. Merci!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Eu trec a 9a, am luat 10 fix la romana si 8, 95 la mate.Sa stii ca nu e asa de greu si sa nu te stresezi! Ai de invatat toata gramatica si fonetica 5-8 iar la literatura sa stii sa demonstrezi apartenenta la genul liric,epic,la basm,pastel, nuvela, schita si ce mai erau pe acolo.Trebuie sa tocesti un pic la partea de literatura pentru ca nu stii ce'ti va daoh go on dar in principiu la primul subiect iti da de demonstrat apartenenta iar la al doilea o compunere in care sa-ti pui imaginatia la contributielaughingSper ca ti'am fost de folos si vezi ce faci la examene!:* Eu zic sa te distrezi pentru ca e vara si mai ai destul pana la anulbig grin si eu faceam la fel.ma gandeam ca trebuie sa invat cu cinci luni inainte de ele.Si m-am apucat de invatat cu doua saptamani inainte, tocmai cand am luat vacanta, la urma nu'mi mai ajungea timpullaughing).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Te sfătuiesc să dai un click aici http://lecturirecenzate.ro/, vei găsi ajutor la română.

| Tirri28 a răspuns:

A 8 a a fost clasa care a trecut cel mai repede dintre cele 4, adevarul este ca si eu ma stresam, mama imi impunea sa iau ore la romana si mate ca vezi doamne dau examen laughing, si eu de cand am inceput a 8 a numai la asta ma gandeam dar nu trebuie sa te stresezi, un sfat bun este sa te duci la fiecare ora de pregatire daca faceti la scoala asa ceva, eu am facut si la romana si la mate deoarece profesorii au fost ingaduitori cu noi, totul tine de logica ta si cum abordezi subiectele, daca doar stai si te gandesti ca ai examen nu o sa rezolvi nimic, iti este de ajuns si 2 saptamani pentru a lua minim 8 50, sper sa treci cu bine examenul si sa intri unde iti doresti la liceu happy

| Smookie a răspuns:

Cauta si fa multe compuneri cu subiecte diverse si de asemenea fa multe teste pregatitoare.Eu acum am trecut in clasa a 9-a si la romana am luat 9, 35 deci "tactica"mea a mers.

| Criss_8880 a răspuns:

La romana nu m-am pregatit absolut deloc si am luat 9.10. N-are rost sa te stresezi ca nu e asa greu!winking Succes!