| RossaAndreea a întrebat:

Asi vrea si eu sa stiu (pentru ca domnul nostru de istorie a zis ca ne-a povestit despre asta dar nu e adevarat) care sunt cele trei natiuni privilegiate din Transilvania? Eu am cautat si in carte si pe net dar nu am gasit daca puteti sa imi spuneti dau funditabig grin.

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
| Alexandra_Livia_1998 a răspuns:

Dar pe langa diferentierea din punct de vedere social, romanii se deosebesc de natiunile privilegiate si etnic, ca origine, limba, obiceiuri, credinte, folclor si port; sunt legati prin fire multiple si trainice de fratii lor de dincolo de crestele Carpatilor. Toate aceste elemente distinctive sunt suportul unei constiinte de "neam romanesc", prezenta "in devenire istorica, care cu timpul isi va face tot mai mult loc in constiinta romaneasca, ca pana la urma, in secolul al XVI-lea, Mihai si fapta lui sa devina chiar simbolul activ al unitatii nationale."