| Snicker a întrebat:

Buna,
Ati avut vreodata senzatia de deja vu, adica ati intrat pentru prima oara intr-un magazin si ati avut senzatia pentru cateva momente ca ati mai fost acolo?

Cum se poate intampla asa ceva? Stiti ce ar putea sa produca aceasta senzatie?

10 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu mi s-a intamplat niciodata asa ceva.

| AndutzaAndu a răspuns:

Eu am avut de mai multe ori senzatia asta de deja vu....nu numai o databig grin

| Cryssy a răspuns:

Buna... da... mi s-a mai intamplat, nu intr-un magazin, dar in alte locuri...

| rozalia25 a răspuns:

Da, se mai intampla, si e ceva normal. Omul e mai puternic si inteligent decat se crede. Doar ca nu isi foloseste tot ce are. Dejavu-urile vin din subconstient.

| StarDust a răspuns:

Eu cred ca am senzatia asta de vreo 2 3 ori pe zi laughing probabil nu acorzi atentie lucrului asta cand se intampla prima data. sau poate ai mai trait momentu in alta viata ( laughing))) )

| Myu a răspuns:

oh go on Mi se intampla zilnic de nu stiu cate ori, deja mi se pare ceva normal laughing)
Sentimentul de déjà vu e provocat de o acţiune neurochimică in creier. Ne putem simti ciudat si identifica sentimentul cu o amintire chiar daca experienta este complet noua.
Sentimentul de déjà vu e dat de experientele din vietiile anterioare, de pierderile de memorie sau de clarviziuni tongue

| madboy8 a răspuns:

Da si eu am mai avut senzatia aceea. In mod sigur aceasta senzatie se datoreaza faptului ca tu ai mai fost acolo dar nu i-ai acordat suficienta atentie prima data. De aceea, ai impresia ca ai mai facut in trecut acelasi lucru!

bye-bye

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, dar este tare tare complicat, mai simplu, mintea omului culege informatii din jur printre acelea sunt si imaginile pe care le vedem prima data dar le stim.

| Amrita a răspuns:

De foarte multe ori! Si totusi in unele locuri chiar nu fusesem inainte.straight face

| george_6406 a răspuns:

Mie mi se intampla sa visez ceva..."k intru intr-un magazin", k trec pe langa o persoana anume...
Si peste cateva zile sa mi se intaple.