| anonim_4396 a întrebat:

Azi la info am făcut despre pseudocod și expresii.Cu ce ne ajuta acele expresii? Exact așa le vom scrie pe calculator când vom trece la programare? Cum se intra in C++? Nu prea am inteles nici chestiile alea cu:"inceput
Intreg:a,b, S
Scrie"a="
..."

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Azi a fost prima oră de info?

| AC4S4 a răspuns:

Limbajele de programare au multe lucruri in comun.
Vei folosi variabile, în ele vei stoca informație. Înainte de a folosi o variabilă, trebuie declarată (să îi spui tipul - întreg, caracter, etc. ȘI numele).

În pseudocod așa se face: Întreg: a, b, S.

După ce ai variabilele, poți să pui informații în ele, să le afișezi pe ecran.

Într-o variabilă poți pune informații în două feluri:
1. a

| flixbuster a răspuns:

Pseudo-cod (adica fals-cod) este un mod de a-ti antrena mintea pentru gandirea algoritmica independent de orice limbaj de programare. E ca si cum ai invata sa conduci pe un simulator auto inainte sa te urci in masina (sau inlocuieste auto si masina cu spatial si nava spatiala, poate se intelege mai bine utilitatea).

Nu se intra in C++. Se instaleaza un IDE care iti permite sa programezi in C++.

Vezi aici despre C++:

http://www.learncpp.com

Si vezi asta daca vrei sa scrii repede niste programe simple fara sa insalezi un IDE (dar iti recomand sa instalezi un IDE si in particular iti recomand Code::Blocks):

http://www.tutorialspoint.com/compile_cpp_online.php

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nici eu nu iti inteleg intrebarile, dar am sa incerc sa iti raspund.

"Cu ce ne ajuta acele expresii?"
Expresiile sunt baza intr-un limbaj de programare. Cu ele atribui valori noi, cu ele aloci un spatiu de memorie.

"Exact așa le vom scrie pe calculator când vom trece la programare?"
Depinde de limbaj si de pseudocod, ca sunt diferite forme din ambele.
In anumite limbaje de nivel inalt, nici n-o sa mai ai nevoie de tipuri de date, deci alea o sa semene foarte putin cu vreun pseudocod.
Pentru C/C++ nu ai diferente majore intre ele si pseudocod.

"Cum se intra in C++?"
Te referi cum se intra in materie sau cum se intra intr-un mediu de dezvoltare pentru C++?
Din cate imi amintesc, in al doilea semestru veti incepe limbajul de programare, pana atunci veti continua pseudocodul.
Legat de a doua parte a nelamuririi mele, pentru a lucra in C/C++ iti descarci un IDE de pe internet. Cel mai probabil voi veti lucra in CodeBlocks, tu poti descarca si Visual Studio, ca-i mult mai bun, iti ofera mult mai multe ajutoare pentru dezvoltarea codului si e conform celui mai recent standard C++. (asta in cazul in care vei vrea sa il inveti pentru tine, caci la liceu veti folosi, de fapt, limbajul C, dar cu scriere si citire din fisier folosind C++)

"Nu prea am inteles nici chestiile alea cu:"inceput

Intreg:a, b, S

Scrie"a="

..." "
Intreg este tipul de date al numerelor intregi. Ai acolo declarate 3 variabile de tip intreg.
"Scrie" se refera la afisarea pe ecran, iar "Citeste" se refera la a introduce o valoare pentru a fi stocata intr-o variabila.

Alte intrebari?

| ACTH a răspuns:

Nu te lua dupa cei care ti-au scris inainte, pentru ca doar vaneaza funda.
referitor la intrebarea ta, nu, nu vei scrie in programul c++
cu "scrie", "intreg"
pentru scrie, ai functia "cin>>"
sunt cu totul alte functii si prescurtari/scrieri. pseudocodul este ca sa intelegi mai usor la inceput. succes

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru ACTH):

Noi doar vanam funda, iar tu nici nu stii sa-i explici ca sa inteleaga.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru ACTH):

Eu cred ca tu ai explicat cel mai prost. Doar ai tradus o chestie in alta chesti pe care sigur nu o va intelege.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Hai sa iti explic mai pe indelete.
Lucrurile in mare stau asa cum ti au explicat majoritatea pe aici.

Programare se scrie in limbaje de programare. C/C++/C#,Java, Php. Astea toate sunt limbaje de programare si fiecare au sintaxa lor.
Pesudocodul reprezinta un limbaj general sa ii spune. O modalitate de a codifica cod care apoi sa poata fi transpus intr-un limbaj de programare oricare ar fi el. Pesudocodul te invata sa intelegi logica unui program scris intr-un limbaj de programare.

sa iti dau un exemplu.

pseudocodul

intreg: a,b,s;
citeste a;
citeste b;
s=a+b;
scrie s;

va fi transpus in C

int a, b, s;
cin>>a;
cin>>b;
s=a+b;
cout s;

In Java va fi transpus in alta sintaxa samd.

Tu cand vei face la scoala o problema, la inceput o vei gandi in pseudocod si pe urma o vei transcrie in cod in timp ce inveti sintaxa C/C++. Asta e rolul pseudocodului.

Cat despre "cum se intra in C++" chiar nu am inteles ce vrei sa intrebi.

Cat despre psedocod practic ce scrii tu acolo vor fi in final nistre instructiuni trimise procesorului prin intermediul limbajului de programare.

Intreg a, b, S. Inseamna ca vei folosi in program 3 variabile de tip intreg (care vor retine numere intregi doar) si anunti procesorul sa aloce spatiu in memorie pentru ele.

scrie a inseamna ca vei afisa la consola sau in IDE valoarea variabilei a
citeste a inseamna ca vei citi de la tastatura valoare care va fi stocata in variabila a

samd.

| Bizon95 a răspuns:

Codul de calculator s-ar putea sa nu fie prea clar, trebuie sa aiba o sintaxa care s-ar putea sa nu o stii, si care incarca ideea, asa ca se foloseste pseudo-cod ca ideea sa fie simpla clara si dupa aia mult mai usor de implementat dupa aia in cod real

Expresiile regulate sunt o solutie de acoperit un lucru generic pe care nu stii cum arata decat in linii generale
de exemplu
cum gasesc toate IP-urile dintr-un text (un ip poate sa aiba miliarde de forme)
folosesc o expresie regulata:
([0-9]{1,3}[\.]){3}[0-9]{1,3}
asta e una simpla, dar incompleta (poate sa gaseasca si altele care nu sunt IP-uri reale cum ar fi numere mai mari de 255 (numerele dintr-un IP sunt intre 0 si 255 maxim)
moment in care:
"(25[0-5]|2[0-4][0-9]|[01]?[0-9][0-9]?)\.(25[0-5]|2[0-4][0-9]|[01]?[0-9][0-9]?)\.(25[0-5]|2[0-4][0-9]|[01]?[0-9][0-9]?)\.(25[0-5]|2[0-4][0-9]|[01]?[0-9][0-9]?)"
asta descrie un IP FOARTE exact
https://www.shellhacks.com/regex-find-ip-addresses-file-grep/

alternativa la expresia regulata de sus (care e simplu de folosit, rapida, ideea e clara de la prima vedere, etc.) este efectiv sa faci o subrutina care sa stea si sa verifice manual (e numar, e intre 0-255, e urmat de punct, urmeaza alt numar intre 0-255, etc.) fiecare bucatica de text, lucru care nu mai e clar, e mult de munca pentru codat subrutina, si nu mai e rapida (trebuie sa gandeasca mult mai mult programul ca sa ia fiecare bucatica in parte)

sper ca ai inteles;)

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru ACTH):

Acum ca sa nu zic ca esti doar un ofticos te invit sa imi explici ce era eronat la raspunsul meu