| always4u a întrebat:

Azi, la ora de sport, profesorul mi-a pus absenta si a zis ca daca plec de la ora, chiar daca sunt absenta, imi scade media la purtare. Are voie sa faca asta? Daca eram absenta, nu insemna ca nu sunt la ora?

Răspuns Câştigător
| ionut1816 a răspuns:

Nu poate sa-ti scada media la purtare pentru ca media la purtare la fiecare elev se pune in discutie la finalul anului scolar in consiliul profesoral si se supune la vot cu cat sa-ti scada iar daca sunt doar unu sau doi profesori impotriva ta aceia nu prea sunt luati in seama daca esti o eleva problema si deranjezi alte ore, profu de sport are sanse de reusita sa-ti scada media daca nu ai scapat. Iar daca ti-a pus absenta in catalog poti sa pleci sa faci ce vrei daca a zis-o din gura sau a scris-o la el in carnet probabil nu o trecea si tu l-ai suparat si de aceea a zis ca tu : " chiar esti absenta daca pleci "

| always4u explică (pentru ionut1816):

Nu-schiar o eleva problema, deci nu cred ca o sa am probleme. mersi happy

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la cealalta intrebare si ti-am citat prevederile regulamentare.

| stlucian a răspuns:

Corect! Profesorul de sport este cumva si diriginte? Doar el pune notele la purtare in functie de comportament/absente...
La 10 absențe nemotivate se scade un punct.

| MihaiAB a răspuns:

Nu are voie sa faca asta, a blufat! E ca su cum, tu esti absenta la ora si te calca masina pe strada. El o sa dovedeasca ca nu ii raspunzator pentru ca tu esti absenta la ora lui. Asa faci si tu daca iti scade nota la purtare pe motiv ca nu ai fost acolo happy