| brokxy a întrebat:

Buna, cand credeti ca e mai ok sa renunt la facultate? La sfarsitul semestrului pe la inceputul lui Ianuarie sau inainte de Craciun? Intreb deoarece stiu ca vor fi examene din 20 Ianuarie si dureaza 30 de zile pana imi aproba si nu vreau sa ma oblige sa mai dau examen daca eu vreau sa renunt.

17 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai daca renunti... cine te mai obliga?

| Wr3nch a răspuns:

Pai nu te obliga nimeni sa dai examene lol.

| zurick a răspuns:

Până la sfârșitul lui noiembrie

| gabicoo a răspuns:

Acum e cel mai bine!
Totuși de ce vrei să renunți?

| DoarBogdan a răspuns (pentru gabicoo):

Pai uita-te la... sa zicem ultimele 10 intrebari si o sa vezi big grin

| brokxy explică (pentru DoarBogdan):

20 laughing

| brokxy explică (pentru gabicoo):

Pentru ca am dureri de cap zilnic, si un stress imens pe mine depresie.......Nu cred ca facultatea este pentru toata lumea. Trebuie sa ai o memorie foarte buna, si sa iti si placa ce inveti

| DoarBogdan a răspuns (pentru brokxy):

Ah, vina mea laughing

Dar hai... zau asa, de ce te tot stresezi din asta? Vrei sa iti petreci acesti ani in stres? Zau asa. Lasa totul sa vina de la sine, facultatea tot o termini, te asigur 100%, iti zic pentru ca am avut colegi si prieteni aproape pe la toate facultatile din orasul asta si unii nici nu stiau ce erau cu ei acolo... si tot au trecut. Am avut si cei care au renuntat in primul an si s-au apucat de ce voiau ei de fapt.

Tot ceea ce ti-am zis aici ti-am spus din experienta de cum o sa fie dupa facultate. Nu te stresa din asta, la final... oricum nu mai conteaza nimic.

| TFL007 a răspuns (pentru brokxy):

Renunta e mult pana faci primele 3 restante ca dupa aia le pierzi sirul, numai vorbesc de ce probleme o sa ai cu familia mai ales

| StrongHeart a răspuns:

Nu,frate,sau sora, nu renunta.Eu nu am facut facultatea, desi ma gandesc sa imi reiau studiile, dar stiu ca m-ar ajuta mult acum, Iti gasesti greu un job bun, daca nu ai niste studii si experienta si ar fi bine sa fie intr-un domeniu care iti place.Chiar daca renunti acum,poate ar fi bine sa incepi alta facultate in alt domeniu.
Eu nu cred ce ai zis tu mai sus, ca facultatea nu e pentru oricine.
E libertatea ta sa alegi, eu doar vreau sa te atentionez, din experienta, ca este mai greu fara facultate.NU IMPOSIBIL,sunt exceptii de la regula,poti sa ai mare succes in viata,dar eu cred ca o facultate ar ajuta, din ce am auzit si din usile de care m-am lovit, neavand o facultate.
Daca nu ai o specializare, e greu sa gasesti pe cineva sa te invete de la zero si trebuie sa infrunti niste greutati, daca in schimb inveti ceva ce iti place cu pasune o sa te ajute mult.
Eu cred ca oricine ar trebui sa faca o facultate.Nu mai cred in mitul cu someri cu facultate, or exista, dar unu' cu facultate isi gaseste mai usor de lucru si e mai cautat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indiferent ce faci nu te obliga nimeni sa dai examenele alea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă chiar nu-ți place, renunță. Nu știu de ce ai ales asta, dar mă rog.

Anul I e greu, dar te acomodezi după.

| TFL007 a răspuns:

Daca consideri ca nu e de tine si nu ai chef sa aduni 10-15 restante scapa de ea cat mai repede! o sa regreti pe urma

| TFL007 a răspuns:

Mai e solutie daca nu ai chef de invatat, casca japoneza, dar ce faci cu diploma la final de studii o tii in raft?

| Cristina192308 a răspuns:

DC ești hotărât să renunti atunci ce importanta are când renunti? Numai lașii renunța fără sa încerce...

| brokxy explică (pentru Cristina192308):

Am incercat un semestru.Nu a mers

| Cristina192308 a răspuns (pentru brokxy):

Și eu în primul semestru am dat greș la aproape toate. Dar dp am recuperat. Asa ca dc vrei poți. Și dc nu poți ca ești delasator exista un magnet care se pune pe timpan și se conectează la tel iar un prieten care e disponibil at îți poate dicta rezolvările. Uite k te am învățat și la prostii?