| brokxy a întrebat:

Iar intreb despre facultate laughing Vreau sa renunt la asta de Litere unde sunt acum pentru ca ma termina psihic.Si mi-am spus ca nu o sa dau bani pe stres sau depresie. Oricum stiu ca o sa cad la mai mult de 5 examene aici la ce gramatica am rolling on the floor si tot m-ar da ei afara. Daca va rog imi puteti da exemple de facultati, specializari mai USOARE, unde sa nu fie multe examene si sa fie fara atata stres?

Răspuns Câştigător
| eckblume a răspuns:

Iti spun eu despre psihologie. Multi cred ca e usor la facultatea asta, dar de fapt e destul de grea. De exemplu, faci statistica, neuropsihologie, metodologie. Trebuie sa inveti o gramada de clasificari, concepte și despre autorii lor. Nu gasesti informatii in romana. Toate proiectele se fac cu ajutorul articolelor redactate in lb. engleza (pentru unii colegi era o problema asta). Nu stiu cate examene ai, dar eu am avut mereu cate 8 examene pe semestru. Si mie mi se parea sesiunea foarte stresanta, dar din pasiune am reusit sa imi controlez emotiile la examene, dar si in fata colegilor cand aveam proiecte de prezentat.
Daca iti place psihologia, vei invata de drag. E foarte frumoasa facultatea de psihologie. Ideea e ca ai mult de tras daca vrei sa devii psiholog/psihoterapeut. Trebuie sa faci master si sa te inscrii la Colegiul Psihologilor din Romania daca vrei sa iti deschizi cabinet si sa devii psiholog practicant. Poti citi mai multe aici: https://psihologdanielcojocaru.wordpress.com/......hologilor/
Eu ti-as zice sa nu renunti. Inca nu a venit sesiunea. Vorbeste cu cei din anii mai mari. Sigur te pot ajuta cu niste sfaturi.

24 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Vrei o facultate ușoară sau o facultate cu care să și ai ceva de făcut după? la litere dacă ți-ai ales măcar franceză sau germană ori vreo limbă mai rară chiar ai posibilități destul de multe și fără experiență de angajare. e păcat să renunți ca după să strigi pe la colțu străzii cu restul că facultatea te lasă șomer... păi dacă căutați mereu doar specializări ușoare, normal că nici post nu vă găsiți, până la urmă de ce crezi că e specializarea aia ușoară? pentru că oricine se poate descurca... N-ai așteptări mai mari de la propria persoană?

| brokxy explică (pentru Adry05):

Eu am dat la engleza-romana... oricum nu as iesi nimic dupa astea doua specializari...

| brokxy explică (pentru Adry05):

Eu am dat la engleza-romana... oricum nu as iesi nimic dupa astea doua specializari

| brokxy explică (pentru Adry05):

Eu am dat la engleza-romana oricum nu as iesi nimic dupa astea doua specializari
.

| Adry05 a răspuns (pentru brokxy):

A da atunci mai bine renunță laughing)

| brokxy explică (pentru Adry05):

Ce parere ai despre aceasta specializare romana engleza?

| Adry05 a răspuns (pentru brokxy):

Nu faci nimic cu ea, toți pe care îi știu că au terminat asta se bagă în învățământ că n-au prea multe variante. Dacă mergi la litere e bine să-ți alegi o limbă din cele zise de mai sus și să investești în învățarea ei ca să-ți găsești un job ok

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Iar intrebi despre facultate? Ce supriza laughing (glumesc)

In primul rand, gandeste-te bine de ce vrei sa renunti, pune in balanta ce asta, cu acel "stres" de care zici si vezi ce iese. Ce te streseaza chiar asa de mult la asta? Sunt doar niste examene, nu e mare chestie. O sa vina lucruri si mai grele dupa facultate.
Nu te da nimeni afara.

Legat de alte facultati... unde nu sunt multe examene? Adica vrei sa faci ceva usor? Pai si ce faci cu asta dupa? Iei diploma de specializare si apoi? Stai cu ea in mana? De ce ar angaja cineva pe cineva care ar termina o facultate usoara decat pe cineva care ar termina una mai grea? Pe baza de ceea ce stie? Corect. Dar ce stie? Stii ca daca renunti la asta si mergi la alta, unde o sa ai tot timpul din lume... ce o sa faci? O sa stai asa sa treaca timpul fara sa faci nimic productiv?

Daca tu ai altceva de facult, altceva in plan, ce stii sau este o mica sansa sa iti aduca profit pe viitor, da... poti sa faci asta (adica poti sa faci orice vrei oricum). Dar asa? Ce alta sursa de venit ai avea?
Si da, nici cu asta nu este sigur ca poate o sa ajute pe cineva dupa, dar variante mai usoare? Pai nici atat.

Multa lume renunta in primul an la o facultate, foarte multa lume, prea multa chiar. Iar asta nu este un lucru neaparat rau, daca dupa merg acolo unde chiar vor. Tu ce vrei cu adevarat? Doar sa ai o facultate? Pai asta este degaba atunci, daca nu ai pe cineva cu relatii pe diferite posturi unde sa te angajeze dupa (am presupun si eu).

Daca esti pe partea de litere... incearca stiinte ale comunicarii, sau alta specializare tot de la tine de acolo, pe romana sau altceva ce iti face cu ochiul.

NO PAIN, NO GAIN.

| Catrice a răspuns (pentru DoarBogdan):

Sunt destule joburi unde contează să ai facultate,chiar daca nu pe ce ii interesează pe boși (faza comica:anul trecut la mine in oraș în același timp la firme diferite se caută secretară și la cerințe minime era:studii superioare/diploma de licență,fațada fie menționat ceva anume; chiar și personal când am fist la angajare demult bosu se purta gen "ih n-ai facultate, ești prost, next). Plus că teoretic, oriunde lucrezi, iei mai mulți bani daca ai studii superioare decât unul fara.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Catrice):

Pai sunt destule, dar depinde de fiecare persoana unde si cum se angajeaza. Sunt mai multi factori care intra aici.
Dar nu am subliniat faptul ca ii trebuie sau nu o facultate, ci faptul ca... daca vrea ceva bun, sa nu se planga ca este greu sau ca a renuntat.

| brokxy explică (pentru Catrice):

Buna. Nu stii tipuri de facultati care sunt mai putin stresante? Adica daca e de invatat definitii si tocit nu am probleme doar ca aici la litere chiar este stresant

| Catrice a răspuns (pentru brokxy):

Hmm...istorie nu cred că vrei...filozofie n-ai ce face dupa... poli nu că e naspa...la drept e concurenta mare... politica nu cred ca te pasionează. Nope, nu știu.

| brokxy explică (pentru Catrice):

Ce stii despre psihologie? Este mai stresant decat la litere?

| Catrice a răspuns (pentru brokxy):

Dacă stii pe de rost manualul de a 10a (că se presupune că știi bazele psihologiei care is acolo), merge. Is mai puține materii că la litere parcă.
Chestia e ca trebuie sa te adaptezi programului și la multe facultăți(dacă nu toate) anul întâi e cel mai greu și poate cel mai aglomerat(privind materiile că în ultimul an ai ocupație cu licența).

| eu009988 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Hello! Off-topic: daca in anul I, dupa semestrul I, studentul acumuleaza 10 restante (adica aproape toate examenele neluate) poate continua semestrul II? Si sa dea restantele in toamna...
Sunt curios de un raspuns, as aprecia daca mi-ai raspunde, multumesc!

| DoarBogdan a răspuns (pentru eu009988):

Pai cum 10 restante? Adica 10 examene? Ca nici nu cred ca are cineva atatea intr-un singur semestru.

In general depinde de cate credite iti trebuie sa treci anul. Parca la noi erau necesare minim 40 de credite pentru a trece anul. Deci daca restul de materii le-ai luat si ai 40 de credite, ai trecut fara probleme. Daca nu... ori poti sa iei cateva acolo in avans (nu stiu ce metoda) ori repeti anul.

| eu009988 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ah, deci pot sa trec in semestrul 2 fara probleme? Asta era dilema
Eu o sa iau toate restantele, ma pun cu burta pe carte! La figurat vorbind. laughing La noi sunt 30 + 1.

| DoarBogdan a răspuns (pentru eu009988):

Pai daca ai numarul de credite luate da... doar ca nu stiu cum ai putea sa ai 10 examene restante in primul an, in primul semestru.

| eckblume a răspuns (pentru brokxy):

Iti spun eu despre psihologie. Multi cred ca e usor la facultatea asta, dar de fapt e destul de grea. De exemplu, faci statistica, neuropsihologie, metodologie. Trebuie sa inveti o gramada de clasificari, concepte și despre autorii lor. Nu gasesti informatii in romana. Toate proiectele se fac cu ajutorul articolelor redactate in lb. engleza (pentru unii colegi era o problema asta). Nu stiu cate examene ai, dar eu am avut mereu cate 8 examene pe semestru. Si mie mi se parea sesiunea foarte stresanta, dar din pasiune am reusit sa imi controlez emotiile la examene, dar si in fata colegilor cand aveam proiecte de prezentat.
Daca iti place psihologia, vei invata de drag. E foarte frumoasa facultatea de psihologie. Ideea e ca ai mult de tras daca vrei sa devii psiholog/psihoterapeut. Trebuie sa faci master si sa te inscrii la Colegiul Psihologilor din Romania daca vrei sa iti deschizi cabinet si sa devii psiholog practicant. Poti citi mai multe aici: https://psihologdanielcojocaru.wordpress.com/......hologilor/
Eu ti-as zice sa nu renunti. Inca nu a venit sesiunea. Vorbeste cu cei din anii mai mari. Sigur te pot ajuta cu niste sfaturi.

| Werrich a răspuns:

Bună, nu există facultăți cu examene puține, cate materii ai atâtea examene sunt. O facultate e ușoară atâta timp cât înțelegi cursurile.

| Adry05 a răspuns (pentru Werrich):

Nu-i adevărat, la litere e considerată dublă specializare pentru că sunt 2 limbi și cursurile și examenel sunt aproape duble față de alte facultăți, la info de exemplu sunt 5 cursuri/seminare pe săptămână.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Daca facultatea asta te termina psihic de ce nu alegi ceva ce iti place sa faci? Ce iti place? Inca o chestie, facultatea este optionala, nu toata lumea trebuie sa urmeze o facultate. Daca vrei sa urmezi o profesie, poti face asta si invatand independent sau sa faci un curs care nu dureaza 3-4 ani ca o facultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista faculati usoare. Stiu ce vrei tu de fapt, o facultate la care sa nu inveti nimic si sa treci prin ea ca gasca prin apa, corect? Din pacate, la orice facultate dai tot trebuie sa inveti.
Iar numarul de examene e cam la fel peste tot... Minim 6-7 examene mari pe an tot dai la orice facultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai gandit la ceva practic? Gen o scoala de make-up artist, unghii, hairstylist etc?

| brokxy explică (pentru anonim_4396):

Nu prea imi plac astea dar m-am gandit la cofetarie pentru ca imi place sa fac prajituri, acum nu ma descurc excelent dar as vrea sa invat