| T3qUyLa a întrebat:

care se pricepe la matematica si imi poate explica si mie cum sta treaba cu partea intreaga, modulul unui nr real si inegalitatile happy, nu le-am prea inteles de la scoala si luni dau test straight face DAU FUNDA!

4 răspunsuri:
| T3qUyLa explică:

Cls 9-a

| Roxana_1758 a răspuns:

Cred ca daca faceai multe ex acasa cu siguranta intelegeai mai bine.deci sa incerc sa iti explic cu toate ca daca vrei sa iei nota mare tb sa faci fff multe ex maine toata ziuabig grin.cu parte intreaga nu stiu cum sa iti zic iti dau un ex: [x+4]=6=> 6 6 6xx=-2. sper ca ti-am fost de folos si daca vrei sa intelegi mai bine fa multe ex acasabig grin.dar am si eu o curiozitate in ce clasa esti?big grin

| Biscuitee a răspuns:

Buna.nici mie nu imi place matematica, modulul intotdeauna e pozitiv |x|=x ex: |-3, 14| = 3, 14, |3, 14| = 3, 14, deci cand aplici modulul la un numar pozitiv si unul negativ rezulta ca sunt egale, partea intreaga e cel mai apropiat numar de cel dat ex: [3, 6] = 3, [6]=6, [-3, 4]= -3... nu inteleg ce ai vrut sa spui prin inegalitati, daca ai putea pune numele intreg al lectiei ar fi mai usor pentru noi sa te ajutam, un sfat : cand nu intelegi o lectie din clasa mai citeste din carte, tot ce iti preda la scoala se afla in manual, eu asa fac de multe ori. sper ca te-am putut ajuta happy