| mariana_1925 a întrebat:

joi am test la matematica si nu inteleg partea intraga si partea fractionara a unui nr real.
mi-ar putea explica cineva?
chiar am nevoie.
va multumesc
dau funda!

3 răspunsuri:
| Someonelikeyou a răspuns:

Desigur.happy

Partea intreaga se noteaza asa: [x]
Partea fractionara se noteaza astfel: {x}

Ce trebuie tu sa stii e ca partea fractionara e: {x}=x-[x]
adica numarul din partea aceea fractionara minus partea intreaga a nr respectiv.prea multa teorie.sa trecem la practica

[radical din 2]=
pe radical din 2 il incadrezi intre doua numere mai mic sau mai mare decat radical din 2.adica:
radical din 1 mai mic sau egal decat radical din 2 mai mic decat radical din 4
adica:

| Someonelikeyou a răspuns:

"zNCrys" Partea fractionara e {x}=x-[x] cite ti-a spus tie ca partea fractionara e nr din dreapta? sa iau exemplul tau.
{1, 23}=1, 23-1
=0, 23

| zNCrys a răspuns:

Numar 1.23
[1.23]= 1 -> pentru ca este la stanga punctului (part intreaga)
{1.23}= 23 -> pentru ca este la dreapta punctului (part fractionala)
Eu asa am tinut minte.Cand trebuie sa iei 0.5p ca sa iei cu 1 punct mai mult la test sa se rotunjeasca, acel 0.5p este parte fractionala, nota la care se adauga este parte intreaga.
Sper ca am ajutat.Bafta!