| Andreea_4752 a întrebat:

Ce ar trebui sa citesc, având în vedere ca trec a VIII-a? O sa am acel manual verde de la Humanitas...

Răspuns Câştigător
| LenoreVoldaren a răspuns:

Și eu trec în a opta și profa ne-a zis că vom avea mare nevoie de astea:
-Ioan Slavici: Popa Tanda
-Mihail Sadoveanu: Baltagul
-M. Eminescu: Sara pe deal; La mijloc de codru; Sunete; Dorința; Floare albastră; Lacul
-Lucian Blaga: Izvorul Nopții; Eu nu strivesc corala de minuni ale lunii; Trei fețe
-Nichita Stănescu: Emoție de toamnă; Leoaica tânără, iubirea
-I.L. Caragiale: O scrisoare pierdută
-Balade populare: Miorița.
Apropo, succes in a VIII-a!

| Andreea_4752 explică (pentru LenoreVoldaren):

Mulțumesc! Succes și ție!

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Din cate stiu eu, manualul ala are un cuprins. Citeste integral toate cartile din care manualul da doar cate un fragment.
La cuprins, gasesti titlul si autorul.