| Annemary1 a întrebat:

Bună! Ce înseamnă utilizarea limbii literare? Am văzut asta în barem la teste. Ma poate ajuta cineva cu o explicație, ca rog mult

Răspuns Câştigător
| Larianiel a răspuns:

Hey! Limba literară se referă la forma cea mai îngrijită a discursului. Acea modalitate de a vorbi/scrie pe înțelesul tuturor, dar cât mai corect din punct de vedere gramatical, lexical sau ortoepic.
https://dexonline.ro/definitie/limb%C4%83%20literar%C4%83/1181616

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Folosirea cuvintelor din limba literara. De exemplu scrii "sarmale: este literar. Scrii "boți" este tot sarmale dar in limbaj popular. Scrii "paine" este in limbaj literar dar daca scrii "pita" este in limbaj popular. Etc.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Adică să te exprimi ca în cărți. Limba vorbită diferă de limba scrisă. Un exemplu care-mi vine acum în minte este următorul: când vorbim spunem "asta" sau "ăsta" dar în scris folosim "aceasta" respectiv "acesta".