| dascalu2002 a întrebat:

Buna,
Cum il cheama pe sumbul din istorie nu pe actor...(din Suleyman Magnificul).

Răspuns Câştigător
| sochee a răspuns:

Numai Soliman(în turcă: Kanuni, adica:Legislatorul), pentru europeni, cred. Daca te intereseaza, ai aici un documentar tradus. http://www.filmedocumentare.com/mari-cuceritori-soliman-magnificul/.Asa poate iti faci o parere, in mare cine a fost.

| dascalu2002 explică (pentru sochee):

Mulumesc!happy
dar stii si numele de familie?

| LonelyLoner92 a răspuns (pentru dascalu2002):

Nu cred ca avea nume de familie.

6 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

Numele sumbului din istorie este Soliman(in traducere inseamna legislatorul).

| dascalu2002 explică (pentru alexs99):

Mersihappy

| Lou222 a răspuns (pentru dascalu2002):

Mah numele lui sumbul este tot sumbul. Daca te referoi la suleyman pe el il cheama soliman I. Ei vorbeau de suleyman. Insa tu ai intrebat de sumbul corect?

| veronika21 a răspuns:

Ce naiba? il chema sumbul! filmul e facut din istorie (inspirat)