| NellieLovett a întrebat:

Cum sa scriu compuneri mai frumoase? Sunt clasa a 8-a si ma intereseaza asta pentru evaluare.

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Unii au iar altii n-au talent la scris. Conteaza sa fie corect scrisa si pe subiect, nu-i intereseaza valoarea expresiva, aia se premiaza la olimpiada nu la evaluarea nationala.

| Lioana a răspuns:

Citeste cat mai multe carti de aventura sau ai putea pur si simplu sa te inspiri din filme/seriale/anime-uri etc. Incearca sa ai putin tupeu sa scrii acea compunere in felul tau, fara sa te gandesti ca o citeste un profesor. Si incearca sa o faci imaginara. Adica toata lumea, sau cel putin majoritatea elevilor le fac reale/posibile. Scrie ceva mai neobisnuit. Profesorii chiar apreciaza genul asta de compuneri.
Succes! :3

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lioana):

Să se inspire din filme... straight face

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor))) Extraordinara, ieri reinventa gramatica, azi reinventeaza sursele de inspiratie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Aa, și înainte să editeze scrisese: ''din filme, nu din cărți plictisitoare''.

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Las-o sa se inspire din filme ca ea o sa scrie in compunere "Fu.ck this sh.it" ca a preferat sa-si imbogateasca vocabularul de acolo.

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

A inceput si mie acum sa-mi dea voturi negative. laughing))

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Eu am primit 5 azi. laughing

| PainTech a răspuns:

Baga multe figuri de stil. Cu cat spui mai multe minciuni cu atat mai bine.

| JackR a răspuns:

Doar scrie. Hartia suporta orice!

Răspuns utilizator avertizat
| GTudor1999 a răspuns:

Nu ai nevoie de compuneri foarte frumoase pentru evaluare. Dar daca vrei sa poti sa citesti mai mult, sa scrii mai mult. In timp o sa vezi diferenta. Depinde ce vrei sa scrii, daca vrei descrieri atunci Sadoveanu merita citit.