| Maria67708 a întrebat:

Buna!
Daca am intrat la profesionala dintr-o greșeală, și trebuie să dau atestatul la sfârșitul celor 3 ani,ce se întâmplă dacă nu mă prezint? Eu vreau sa merg mai departe pe liceu și nu mi se pare așa relevant atestatul respectiv. Mi s-a spus că nu pot continua la liceu daca nu-l dau.
Cine cunoaște mai bine, sa mă ajute și pe mine va rog!

6 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Nu ai intrat acolo "dintr-o greseala" ci "dintr-o medie mica".
Te poti duce mai departe la liceu (chiar recomand) si daca dai atestatul. Recomand sa dai si sa iei atestatul. E bine sa ai o specializare si dovada (diploma) acesteia. Nu da cu piciorul la ceva ce iti va folosi in viata. Nu spune ca nu vei practica. E buna la dosar.

| Maria67708 explică (pentru Yuoia):

Media nu a fost foarte mică încât să intru la profesionala pe bună dreptate, sa zic asa. Nu am ales destule licee și m-am înfipt la cele cu medie peste ceea ce am avut eu. La repartizare am rămas pe lângă, asta fiind motivul. Doamna profesoara ne-a spus că nu putem merge mai departe la liceu fara atesta(și luat).

| Yuoia a răspuns (pentru Maria67708):

Te-ai infipt la licee bune, fara sa-ti cunosti valoarea. Putin realism nu strica.

| Maria67708 explică (pentru Yuoia):

Ummm da, mersi că mi-ai zislaughing n-am realizat asta și eu, sa știilaughing Nu vad rostul comentariului tău. Daca nu ai nimic relevant de zis, mai bine nu răspunde
O seara faina!

| Yuoia a răspuns (pentru Maria67708):

Mi-ai demonstrat ca am dreptate. De parca mai trebuia! Si cum ti se spune si mai sus, nici modestia nu da pe afara la tine. Cu asta, nu vei reusi in viata.

| BullseyeShot a răspuns:

Păcat că românii nu se prind că sunt deja prea mulți cu diplome de licență, de masterat etc. Piața e saturată de ăştia cu teancuri de diplome ("1 cu sapa, 10 cu mapa").
Dacă gândeşti logic, nu vei pleca de la şcoala profesională, pentru că înveți o "meserie", faci şi practică (nu doar o teorie plictisitoare) şi mai există şi posibilitatea să ai un loc de muncă asigurat imediat după ce termini.
Acum ştiu ce e în capul tău (mândrie - care nu e bună). Vrei la liceu cu profil teoretic doar ca să nu râdă ceilalți de tine sau din alte motive irelevante.
Profil uman - toceşti la greu.
Profil real - dacă nu înțelegi din prima la mate, la info, la fizică şi/sau la chimie, îți va fi foarte greu să mai recuperezi/înțelegi apoi. Sau dacă ai bani de aruncat pe meditații cum face 1 român din 3, multă baftă!
Nu ştiu cât de mult poți să înțelegi tu în momentul de față, dar eu îți cum este realitatea ca să nu îți faci cine ştie ce iluzii apoi.