| alexandrubt13 a întrebat:

Buna daca cineva s-a inscris la definitivat in invatamant a dat 2 preinspectii in anul scolar 2015-16 dar cand la concurs adica proba scrisa nu s sa mai prezentat se pune la numar adica maxim de 3 ori in 5 ani maxim cum zice legea a mai dat de 2 ori unul dupa altul in anii trecuti si nu a luat sau daca nu s-a prezentat la proba scrisa poate repeta probele practice si pote da din nou

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Să înțeleg că ai picat de două ori, iar a treia oară nu te-ai prezentat la examene? Da, te poți înscrie din nou, dacă la asta te referi. Totodată, trebuie susținute din nou, inspecțiile la clasă. În octombrie, știu că se depune dosar la inspectorat.
Tu chiar lucrezi în învățământ? Ce exemplu dai tu, viitorilor elevi, prin ortografia afișată, mai ales prin felul în care te exprimi?

| AFR81 a răspuns (pentru floresdemayo):

Vina nu este, in principal, a lui, vina este a celor care i-au permis sa ajunga in postura asta. Este nepermis pentru un profesor, fie el de muzica, sport, istorie, matematica si asa mai departe, sa faca greseli gramaticale. Din acest motiv, eu unul as adauga la absolut fiecare facultate ore de limba romana, in care sa se puna accent, in special, pe gramatica. Hai, totusi, sa speram ca a scris intrebarea in graba, de pe telefon poate si n-a mai avut timp sa reciteasca textul, sa-l corecteze si sa puna semnele de punctuatie necesare.

| alexandrubt13 explică (pentru floresdemayo):

Bai ametito eu nu am timp de ortografii pe netul asta daca esti prea desteapta plecai dracului din invatamantul asta de rahat una e sa intrebi ceva in graba si una e sa ai examen de gramatica pe net dispari!

| alexandrubt13 explică (pentru AFR81):

Corct graba strica ortografia