| lovetheyfunny a întrebat:

Heii TPU ..am o dilema..sunt pe un profil care nu imi place, mai exact ind.alimentara, iar aici nu ma impac cu chimia deloc..de fapt nici cu matematica, nu am note prea bune nici la restul materiilor. Sincer, nu imi place sa invat dar am note de 6 7 doar din ce retin ma gandesc ca daca m.as stradui putin sa invat, as avea note mult mai mari, parintii meu imi spun ca am potential doar ca sunt lenesa si sincer cam asa e... sunt foarte comoda cu invatatul. Ok, asta e, sunt la un liceu destul de slab, am intrat cu media 6.11 ..si ma gandeam sa ma mut la liceul sanitar ..stiu ca suna nebunesc ca eu nici aici nu invat, dar cred ca imi place medicina..stiu e o totala nebunie mai ales pentru mine pentru ca nu invat, dar m-as putea stradui ..intrebarea mea este oare are rost sa visez?laughing. Adevarata intrebare este:
Ce materii se fac intensiv la liceul sanitar?
Cum e pe profilul meu, se bazeaza foarte mult pe chimie, si eu cum nu stiu chimie, sunt praf la tot, la medicina se bazeaza pe chimie, biologie sau pe altceva?
O sa am nevoie de foarte multa matematica? Sau chimie aici?
Materiile astea 2 ma incurca foarte tare, la restul ma descurc.
Si daca as merge la liceul sanitar pe farmacie cum ar decurge lucrurile? Fac 4 ani de liceu? Ssper sa primesc un raspuns serios chiar daca intrebarea nu pare atat de serioasa chiar am nevoie de ajutor ..multumesc anticipat. :*

1 răspuns:
| vampyremisa a răspuns:

Eu nu stiu de sanitare dar pentru medicina trebuie sa mananci bio si chimie pe paine. Invata si fizica dar mai ales bio si chimie. Ele sunt baza anatomiei si fiziologiei si fara ele nu intri la medicina nu conteaza unde dai. Apuca-te de treaba... timpul nu iarta.