| Nimeni91 a întrebat:

Buna dragilor! Voi, la eseul de tip" tema si viziunea despre lume" adaugati si detalii referitoare la modalitatile de caracterizare a personajelor? Am gasit o multitudine de eseuri pe net, in unele sunt aceste aspecte, in unele nu sunt. Eu am inceput sa imi fac eseurile, insa ma intind cu toate cerintele pe vreo 3, uneori 4 pagini si nu stiu daca voi mai avea timp sa adug si aceste aspecte. In plus, la barem sunt ilustrate puncte pentru comentarea oricaror doua elemente de structura/compozitie/limbaj, deci pot fi oricare elemente.
Multumesc anticipat!

8 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Modalitățile de caracterizare le dădeam doar dacă îmi cerea caracterizare de personaj.
Dacă îmi cerea tema și viziune mă legam de orice altceva numai nu de asta. Ei când corectează, nu punctează caracterizarea pentru ca nu o cer.

| Nimeni91 explică (pentru Nirvanaaa):

Multumesc mult! M-am tot uitat peste modele de comouneri, unele aveau, altele nu aveau caracterizare, si de aici venea nedumerirea mea. Iti multumesc din nou!

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Nimeni91):

Cu drag happy. Dacă ai tema și viziune leagă-te de procedeele unice de compoziție, particulare fiecărei opere, corectorii asta vor.

| Nimeni91 explică (pentru Nirvanaaa):

Multumec din nou! Chiar m-ai lamurit, sper ca daca mai are cineva nedumeriri, sfaturile date mie sa îi ajute si pe ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate imi aduc eu aminte, nu prea le place corectorilor atunci cand tu ai tema si viziunea dar bagi si caracterizari. E o cerinte diferita pentru caracterizari. 5 pagini e putin oricum, cu tot cu caracterizari ar fi si 8 de exemplu la Ion.

| Nimeni91 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc foarte mult! M-ai lamurit! Am carti de eseuri unde sunt precizate si cateva aspecte ale caracterizarii, iti multumesc mult. Nu vreau sa fac greseli. Ma bucur ca nu am luat ca model eseurile acestea, am selectat doar partile care ma interesau, continutul.

| Horus35 a răspuns:

Nu mai există "tema și viziunea despre lume". Singurele cerințe pe care le poți primi la subiectul al III-lea sună în felul următor:
1. "Redactează un eseu de minimum 400 de cuvinte, în care să prezinți particularităţi ale unei text..."
2. "Redactează un eseu de minimum 400 de cuvinte, în care să prezinți particularități de construcție a unui personaj
dintr-un text..."
Cu alte cuvinte, ai doar particularități de construcție ale unui TEXT și particularități de construcție pentru PERSONAJ.

| Nimeni91 explică (pentru Horus35):

Multumesc mult! Probabil ca nu am observat asta in testele de antrenament, pentru ca inca nu sunt intr-a 12, nu cred ca le-am urmarit pe toate. Este chiar bine de stiut, multumesc mult. Oricum, din cate am vazut la cerinte, eseurile sunt similare.