| SteFFz99 a întrebat:

Buna dimineata!

Cum se face media daca dau si examenul de bilingv? Adica vreau sa dau la liceu bilingv... mai conteaza si examenul la mate si romana?

FUNDA

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Faptul ca ai TRECUT examenul pentru bilingv nu-ti da decat dreptul de a pune profilele de bilingv pe primele locuri in fisa de optiuni. Admiterea se face tot NUMAI in functie de media de admitere, adica, 50% media V-VIII si 50% media de la EN. Examenul de bilingv NU garanteaza admiterea pe profil bilingv. Aia se face strict in ordinea descrescatoare a mediilor de admitere ale celor care l-au sustinut si l-au luat.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Asa cum ti-a spus si Flory_Feibey, nota de la bilingv NU intra in calculul mediei de admitere. dar, proba de verificare este obligatorie daca doresti sa studiezi la un liceu bilingv.

P.S." Candidaţii care au susţinut şi au promovat proba de verificare a cunoştinţelor de limbă modernă vor putea opta, în liceul în care au fost repartizaţi, pentru clasele cu predare intensivă a unei limbi moderne, fără a mai susţine o altă probă de verificare a cunoştinţelor de limbă" (https://adevarul.ro/......index.html

| NaNeSuDhOp a răspuns:

50% conteza media 5-8, si 50%media de la examen asa se aduna si apoi iti da nota de admitere in liceu

| Flory_Feibey_1995 a răspuns:

Media e aceeasi ca fara examenul de bilingv, bilingvul trebuie doar sa iei peste 6 ca sa treci si pentru altceva nu iti trebuie nota. nu se aduna la nimicwinking o sa intri la liceu doar cu media 5-8 si examenele chiar daca te duci la bilingv