| Nimeni91 a întrebat:

Buna, dragii mei! La eseul "particularitatile de constructie a unui personaj", daca as face intai introducerea legata de opera, apoi as prezenta titlul si tema, dupa care as urma strict baremul in legatura cu abordarea acestei teme, ar fi bine? Am vazut ca in barem este prezentat intai "statutul social, moral, psihologic" spre a fi explicat, abia apoi elementele de structura, de compozitie si de limbaj, insa mi se pare ciudat sa prezint intai statutul social, apoi sa trec la titlu.
Este ok daca as urma cele prezentate mai sus? Mentionez ca acum imi concep eseurile pentru bac, sunt in clasa a 11 a, insa trebuie sa refac o parte din cele date de profa, la clasa, deoarece sunt foarte scurte si nu cuprind toate cerintele din barem.

2 răspunsuri:
| Anonim2370 a răspuns:

Salut! Nu prea are vreo importantă ordinea atâta timp cât eseul tău cuprinde tot ceea ce se cere. Din câte văzusem eu in cărțile cu esee gata făcute, se scriu mai întâi elementele de structura, iar mai apoi cele de conținut.

| Nimeni91 explică (pentru Anonim2370):

Multumesc foarte mult pentru raspuns! Si eu am diferite carti de eseuri, insa toate au cate o ordine diferita, de aceea am decis sa va intreb pe voi, deoarece, pana la urma, cine poate da un raspuns bun este elevul care a trecut prin acest examne. As fi intrebat-o pe profa, dar nu e foarte receptiva: ne spune ca e bun modelul dansei, sa invatam asa.
Multumesc foarte mult pentru lamurire, sper ca mesajul tau sa ajute si alti tineri incurcati!