| VisezCuOchiiDeschisi a întrebat:

Dupa ce a sustinut Evaluarea Nationala,nepotica mea a fost nevoita sa noteze paginile(ca la fiecare examen), in prezenta supraveghetoarelor.Ei bine, a notat cu alt pix, cu pixul supraveghetoarei.E vreo problema in asta? Lucrarea i-ar putea fi, Doamnea fereste!, anulata? Pe langa asta, mentionez ca alta supraveghetoare,"batuta in cap " nu s-a semnat pe foaia de examen a micutei.Ce se intampla in acest caz?

12 răspunsuri:
| OnnyMady a răspuns:

Nu cred ca e vreo problema cu pixul, iar semnatura chiar nu stiu ce sa zic, dar nu cred ca trebuie sa o acuzi numai pe supraveghetoare, la urma urmei e si vina copilului 50%... putea sa spuna ca la ea nu a semnat.

| andru10best a răspuns:

Nu are nimic. Nu va mai panicati atat.

| Behindyou a răspuns:

No lasa-te ca la 14 ani nu e chiar "micuta". Putea sa-i spuna supraveghetoarei c-a uitat sa se semneze -.-".

| VisezCuOchiiDeschisi explică (pentru Behindyou):

De acord cu tine, insa este primul examen oficial din viata ei.Eu o inteleg si o sustin. Gandesc ca in timpul examenului,singura ei preocuparea era de a rezolva corect subiecte,nu de a se asigura de semnatura fiecarui supraveghetor.
Tot aici vreau sa mentionez ca nu ar fi existat aceasta problema,dar,conform spuselor mai multor colegi, una dintre supraveghetoare le-a dictat gresit la campurile necompletate cu :sesiune, disciplina si pentru, fapt pentru care, mai multe foi de examen au fost anulate.Astfel,a trebuit aduse altele si,totodata,recompletarea campurilor.
Este rau ca nu cunosc niciuna dintre supraveghetoare,pentru ca au venit de la cealalta scoala din oras.
De acord cu tine,nu este micuta, insa, in principiu ea trebuie sa se concentreze exclusiv asupra subiectelor, lasand din grija corectitudinea completarii fisei de examen.
Asta este, sa speram ca nimic rau nu se va intampla!

| Behindyou a răspuns (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Distribuirea foilor se face doar dupa completarea tutror campurilor. In timp ce elevii rezolva subiectele, se si sigileaza.
Cand i-au luat foaia fetei de sub mana, ea ce-a facut? A continuat sa scrie pe banca? Nu s-a uitat ce face acolo supraveghetorul? Se presupune ca un camp liber se observa.

Ma rog. Nu are ce sa se intample daca nu i-a semnat. Eventual, va fi atentionat supraveghetorul, ca aia pot zice ca a parasit sala in timpul examenului, si nu are voie.

Dar unui om nu ii e de ajuns sa se concentreze doar pe treaba lui, atunci cand face ceva. Din moment ce el (omul) depinde si de treaba altora, trebuie sa fie atent la tot. Asta-i o lectie de viata, nu de scoala, si vai de mine, de examenul de clasa a 8a.

Cat despre numerotarea paginilor cu alt pix...doar ei i-au facut asa? Nu toti copii au avut paginile numerotate cu pixurile profesorilor?
Noua ni s-a spus ca trebuie scris cu pixul lor, ca sa se vada ca e numerotat de profesor.

| VisezCuOchiiDeschisi explică (pentru Behindyou):

In cazul in care nu ai receptat :Una dintre supraveghetoare le-a dictat gresit elevilor principalele campuri.S-au anulat toate foile de examene.Au venit subiectele.La 9 au fost desigilate, timp in care inca se recompletau campurile.A semnat doar una dintre supraveghetoare.Ana nu si-a dat seama ca cealalta n-a semnat, iar in timpul asta se incepuse sa se sigileze coltul examenului.In timp ce sigilau, nimeni nu se uita cum lipeste pupaza aia doua bucati de leocoplast sau ce-o lipi, cred eu, ca ma si enervez.In timpul asta,ea nu scria pe banca,ci pe ciorna. Daca nu ma insel, se distribuie ciorne inaintea fiecarui examen. Gresesc? Cat despre numerotarea paginilor, ceilalti elevi au fost nevoiti sa foloseasca propriul pix/stilou, din cate spune ea. Ei bine, sa fie bine!

| Behindyou a răspuns (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Bine ca si-a dat seama acasa, dar la examen nu. Poate ca a semnat, si nu si-a dat ea seama bine -.-". Nu conteaza, oricat ar fi gresit "pupaza" e si vina fetei.

| Ancaaa23456 a răspuns:

Nu se intampla absolut nimic. Mie mi-a notat peginile supraveghetoarea cu pixul iar eu scrisesem cu stiloul, cat despre semnatura, nu conteaza absolut deloc.

| VisezCuOchiiDeschisi explică (pentru Ancaaa23456):

Sper sa fie cum spui tu, dar acum nu se mai oprese din plans si mai are si maine examenul la matematica.Imi spune intruna ca-i va fi anulata lucrarea, Doamne fereste!

| trolololo a răspuns (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Nu se anulează. 100% sigur. Sa stea liniștită.

| Elsker a răspuns:

Nu se va intampla nimic. Nu va fi depunctata.

| MotauAndrei a răspuns:

Sansele pentru anulare ar fi de 1 %, daca pixul este de alta nuanta, alta decat cu pixul care a scris, sanse slabe; daca este de alta culoare: negru, rosu, violet etc (ma cam indoiesc de acest fapt ca dascalul supraveghetor ar avea un astfel de pix) lucrarea ar putea fi anulata consideranduse ca fiind semn
In concluzie cum am mai spus si la inceput nu se va intampla nimic, nota cat mai mare sa obtina!