| Natee a întrebat:

Buna! Eu sunt abia pe clasa a7-a, dar ma gandesc serios sa plec cu bursa in alta tara, la facultate. Ce medii trebuie sa am pentru asta? Care e cea mai buna tara? Care sunt materiile de baza? Cunoasteti pe cineva cu care as putea vorbi despre asta, precum un prieten/verisoara car s-au dus cu bursa in strainatate?

16 răspunsuri:
| Fineness a răspuns:

In Franta...

| Natee explică (pentru Fineness):

mda...si eu ma gandisem la Franta, dar nu stiu prea multe despre cum sunt lucrurile acolo. Adica stiu ca in China daca te duceai cu bursa la ei dup'aia trebuie sa lucrezi pentru ei nu stiu cati ani... Mai multe detalii de genul asta daca stiti.

| Fineness a răspuns (pentru Natee):

Francezii te platesc mult mai bine ca englezii. Dar nici englezii nu-s de ignorat, ofera si ei servicii bune.

| didiDia a răspuns (pentru Natee):

China? Indraznesti sa mentionezi ratata de China? Ai fi tu in stare sa inveti limba aia oribila? Mi-e scarba de limba aia (o aud zilnic aici in Anglia din pacate pentru ca sunt foarte multi chinezi). Gandeste-te si tu la SUA, Anglia, Germania, Franta, Austria, Canada, Belgia, Olanda, tari serioase, nu rahat de China.

| Natee explică (pentru didiDia):

Mda. Ok, mersi pentru ajutor. Vezi ca felul in care te exprimi arata ca ma privesti cu ignoranta, dar nu m-am suparat pentru ca probabil "acolo in Anglia" ai mai uitat un pic romana. happy Totusi, nu poti sti daca sunt sau nu in stare sa invat chineza ( sunt in stare) sau alta limba de genul.
Dar, ai mentionat ca stai in Anglia. Cum ai ajuns acolo? Cu bursa? Cati ani ai?

| Codeine a răspuns:

Ca sa beneficiezi de o bursa trebuie sa ai toate notele numai 10 din clasa a 5`a pana in a 12`a trebuie sa fi un adevarat geniu..nu stiu care e cea mai buna tara, dar dupa mine ar fi Anglia cu : Universitatea Oxford sau U. S. A cu: Universitatea Harvard! acestea sunt cele mai bune universitati. dar nu toti pot ajunge acolo. Succes in continuare si mult invatat ca sa ajungi acolo!winking

| didiDia a răspuns (pentru Codeine):

Nu este adevarat ce ai scris. Nu trebuie sa ai 10 pe linie. Trebuie intr-adevar sa inveti bine, dar nu e obligatoriu sa ai 10 fix.

| unknownn a răspuns (pentru Codeine):

Nu trebuie sa fii un geniu ca sa ai notele 10.

| Codeine a răspuns (pentru unknownn):

Da nu trebuie sa fi un geniu da nici usor nu e!

| Codeine a răspuns (pentru didiDia):

Bursa se da pentru excelenta in invatatura nu o sa ia un student de media 8 straight face..sa fim seriosi!

| Natee explică (pentru Codeine):

nu, dar daca am de exemplu 9. 94, 9.80..peste 9. 50 / 9. 70 pe acolo stiam ca e. plus ca se da si atunci un examen ceva de genul...

| didiDia a răspuns (pentru Codeine):

Nu de media 8, dar de 9, 40 da. Tocmai ca am precizat ca trebuie sa inveti bine, dar nu sa fii de 10 fix.

| didiDia a răspuns (pentru Codeine):

Un elev de media 8 nu invata bine. Daca ai media 8 ca elev, inseamna ca vei avea media 6 ca student. Si inainte de a da la facultate nu esti student, ci elev. Mai invata si tu limba romana, se pare ca ai uitat-o.

| Codeine a răspuns (pentru didiDia):

Cred ca visezi poate tu trebuie sa inveti sa nu te mai ambalezi pentru orice ...si mai uita-te odata ca am scris bine! silly

| didiDia a răspuns (pentru Codeine):

Nu visez deloc. Si nu-mi da tu lectii.

| Natee explică:

Da ok... v-ati legat toti de raspunsul lui Anonim, dar voi ce spuneti?