| flinstone1994 a întrebat:

eu sunt student deja in anul I la o facultate, dar am de gand sa dau la o a 2a facultate( medicina, nu stiu daca are vreo importanta big grin ); Stiu ca daca am sa intru acolo am sa intru doar la taxa ( daca am sa intru ), ceea ce vreau sa stiu e daca dupa primul an, in caz ca am reusit sa adun toate creditele si sa iau toate examenele, pot trece pe loc bugetat?

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Sa faci o alta facultate si sa te mentii la buget in acelasi timp nu se poate. Daca vrei, renunta la prima si vin-o la medicina. Diploma ti-o vor da, nu au de ce din moment ce tu zici ca vrei sa te retragi de la ei.Nu esti prizonierul lor sa te tina acolo daca tu nu vrei.
Da, dupa ce faci primul an la taxa ai dreptul sa te transferi la buget, daca ai o medie corespunzatoare.Asta daca faci doar medicina. Daca tu alegi sa faci si o a 2-a facultate in paralel, daca acolo esti la buget, aici nu ai voie decat la taxa, indiferent de medie.

1 răspuns:
| AnneAlly a răspuns:

E mai dificil ce vrei ..in primul rand ca la o facultate ai diploma de bac in original,daca la medicina intrii la buget,trebuie sa duci diploma in original,si e posibil sa nu ti-o dea actuala facultate,asta in primul rand. in al doilea rand,nu ai cum sa faci medicina si alta facultate la zi in acelasi timp laughing la medicina ai cursuri toata ziua,si sunt si ele obligatorii, nu doar seminariile. la medicina se invata enorm, nu ai cum sa faci ce vrei tu, indiferent cat de bun ai fi, fara suparare!