| Aneke a întrebat:

Imi puteti oferi mai multe informatii despre profilul biologie-chimie(stiinte )? Ce poti iesi de acolo si ce facultate trebuie urmata.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Elizabella a răspuns:

Nu poți "ieși" nimic doar cu liceul. Pentru orice profesie, trebuie și o facultate.
Eu am fost la profilul chimie-biologie, și pot să îți spun că te pregătește intens pentru o viitoare carieră în medicină mai ales. Bineînțeles ca după liceu poți să mergi la facultate de medicină, farmacie, chimie, biologie, fizică.
Oricum, e destul de devreme să te gândești la o posibilă profesie, dar totuși e bine că te informezi.

Totul e să te gândești bine la ce materii îți place să înveți, și să mergi la profilul cu acea specializare.

Nu îți fă griji că nu îți vei mai putea schimba cariera dacă îți alegi biologie-chimie. Oricând te poți transfera. Și chiar dacă nu te transferi, poți merge la o facultate care nu are nicio legătură cu profilul de liceu. Eu exact așa am făcut. Am dat la liceu la profil de bio-chimie, și acum am terminat primul an de facultate de psihologie in Marea Britanie.

Gândește-te bine la ce vrei și ce îți place.

1 răspuns:
| crystyna_1648 a răspuns:

Pai poti iesi : doctor, asistenta, farmacista, stomatolog, profesor de chimie sau de biologie, mai multe.