| Adels a întrebat:

in 2013 am dat bacul la romana si am luat 5, 65.In 2014 m-am inscris pentru marire dar nu m-am prezentat! acum, a ramas nota initiala sau trebuie sa dau iar pentru o nota? mentionez ca nici la matematica nu am luat si voiam sa dau in prima sesiune dar nu stiu daca e necesar sa dau si la romana! sper ca am formulat pe intelesul tuturor intrebarea!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu sa sustii examenul de bacalaureat doar la materia la care n-ai obtinut cel putin 5, asa ca pentru celelalte materii ramane la latitudinea ta daca mai vrei sa sustii examenul ori nu, vei alege in asa fel ca sa ai media cel putin 6.
In cererea de inscriere la bacalaureat vei mentiona expres materiile la care vrei sa-ti fie recunoscute mediile obtinute in sesiunea anterioara.

| Alexandruuu88 a răspuns:

Buna,din cate stiu daca e peste 5 nota ramane. Oricum la înscriere ai de bifat daca vrei sa rămână nota.

| Adels explică (pentru Alexandruuu88):

Multumesc pentru raspuns! eram nelamurita pentru ca pe internet figurez ca,, neprezenta,, la examen, cu toate ca eu am fost! nu m-am prezentat in 2014 cand m-am inscris pentru marire dar nu ma asteptam ca in 2013 sa figurez tot,, neprezenta,,.