| CinevaCandvaUndevaEu a întrebat:

Încă o întrebare despre facultate... Eu vreau să intru la Drept, la Universitatea din București. M-am pregătit pentru admitere, înscrierea am făcut-o, dar nu știu la ce facultăți să mai aplic. Prietenii mei au aplicat la două sau mai multe facultăți și mi-au recomandat să fac la fel, dar nu știu unde să mai aplic. Ce șanse sunt să nu intru la Drept în condițiile în care eu am media de Bacalaureat între 7 și 8, 50?(știu că admiterea e pe bază de examen) Și dacă aș intra la taxă n-ar fi o problemă. Eu doar vreau să intru la Drept. Ce recomandări aveți? Este ok dacă am aplicat doar la o facultate? Care sunt șansele să nu intru la Drept?

8 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu nu-i înțeleg pe ăștia care aplică la mai multe facultăți doar ca să intre la una. N-aș putea să mă joc cu viitorul meu așa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

E bine sa aplici la mai multe facultăți deoarece nu știi ce medii au ceilalți candidați, au fost cazuri când nu au mai prins locuri în facultăți deoarece aveau medii mici.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi se pare o prostie să faci o facultate la plesneală laughing. Înseamnă că faci una doar să fie, nu că simți că ai o vocație, și oricum nu o să te ajute la nimic.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! E bine sa te mai gandesti si la o alta facultate care sa iti placa, sa fie a doua optiune in caz ca nu ai sanse sa intri la Drept.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai de unde sa stim noi ce sanse ai sa intri?
admiterea n-are nici cea mai mica legatura cu bacul

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu persoane care abia au facut 50 la admitere si aveau 9, 50+ la bac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aplica la Istorie și Științe Politice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți da și la drept facultate privată dacă tot îți dorești sa mergi pe drept. Poți sa ți mai depui dosar la Nicolae Titulescu facultate de drept (e privată) sau universitatea creștina Dimitrie cantemir facultatea de drept( tot privată)
Acolo intri sigur. Îți pot spune și cum ajungihappydacă nu ești din București dacă mergi cu metroul si cobori la timpuri noi( facultățile sunt una lângă cealaltă)