| anonim_4396 a întrebat:

m-am certat tare cu directoarea si am spus pe un ton normal fara sa injur sau altceva ca directiunea nu s-a gandit sa fie bine si pentru elevi si pentru profi sa nu venim sambata la scoala. ea spune ca am facut-o proasta pe ea si directiunea si a doua zi a venit ca"iti scad un punct la purtare" am intrebat-o de ce a spus ca pentru atitudinea din ziua precedenta. eu am spus ca este parerea mea. si ca nu are cum sa-mi scada nota pentru asa ceva dar ia tot sustine ca am facut-o proasta.lasand partea cu directiunea nu s-a gandit bine.pentru ca inspectoratul a decis. dar eu nu stiam. n-aveam de unde sa stiu tot nu are de ce sa-mi scada nota. nu e corect. e parerea, opinia mea personala. acum intrebarea sa ma mai iau in gura cu ea pentru asta sau sa stau in banca mea ca mai sunt numa 2 saptamana de scoala si poate nu mi-o scade. adica normal asa ar trebui ...pentru ca vreau sa ma si transfer iar cu media 9 la purtare nu se poate! va multumesc pentru atentie ce credeti? ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| AnnAnne a răspuns:

In niciun caz nu trebuie sa te duci sa "te iei in gura" cu ea, pentru ca iti vei face mai mult rau si, in fond, vad ca nu vrei asta.Personal, m-as duce cu o cutie de bomboane si un buchet de flori la ea(a nu se intelege ca e mita, ca nu e!), ca o incercare de parere de rau, si ar trebui, de asemenea, dupa asta, sa ii explici din nou, (ai grija, fara nici cea mai mica urma de ton ridicat sau sintagme aiurea in explicatie), ce ai vrut tu sa spui atunci.Nu stiu cum s-a ajuns la cearta asta a voastra, dar cred ca impacarea e cea mai buna solutie, chiar daca urmeaza sa te transferi. Daca mai vrei sa ma intrebi cate ceva, da-mi un mesaj privat.Succes mult, iti tin pumnii!happy

| EnglandGB a răspuns (pentru AnnAnne):

Da sunt de acord. dar nu le-ar accepta. in plus cum sunt ff invidiosi colegii ca sunt cel mai bun ar comenta. oricum de mult asteaapta ocazia asta.dar mi-am cerut si scuze, n-am injurat-o. n-am urlat cum urla ea la mine... mi-am spus doar parerea.iar cand am intrebat-o pe diriga daca mi-o scade a zis cu juma' de gura ca da serios ti-o scade...si in plus nu ar avea de ce n-am zis nimic gresit. e parerea mea.a da si ca sa se scada nota parca trebuie sa intrebi toti profii din scoala intr-o comisie daca sunt de acord. si cum ma inteleg cu toti. nu stiu numa daca nu ii influenteazaa directoare si zice altceva ca sa ii intoarca pe toti impotriva mea.

| AnnAnne a răspuns (pentru EnglandGB):

Lasa colegii in pace, ca oricum te transferi! Nu colegii sunt cea mai mare problema in povestea asta, din cate am inteles.Imi pare rau sa aud ca directoarea nu reprezinta bine liceul pentru ca are un caracter mai vulcanic si se enerveaza foarte usor(corecteaza-ma daca n-am dreptate), si totusi, crede-ma ca te inteleg ca esti in situatia in care nu tu esti cel care a gresit.Ba chiar as zice, ai fost INTELES gresit, ceea ce e o mare diferenta.Dar pune-te in situatia ei.Esti mare director in liceu si esti cel mai tare.Toata lumea te respecta si intr-o zi vine un pustan si-ti zice ca nu iei deciziile potrivite.Sigur nu ti-ar pica bine, iar din punctul ei de vedere, esti chiar obraznic.
Nu stiu daca e cazul ca directoarea sa influenteze atat de tare profesorii incat sa-i faca sa fie de acord cu viziunea ei, mai ales ca te intelegi bine cu ei.Stiu ca acum treci printr-o perioada grea cu toata tevatura asta, dar sper ca peste cativa ani sa razi de povestea in care te afli acum, gandindu-te cu amuzament la toata situatia.Totul o sa fie bine, in final toate se aseaza asa cum trebuie.

| EnglandGB a răspuns (pentru AnnAnne):

Deci profesorii daca ar stii povestea reala pe care nu o s-o afle de la directoare cred ca m-ar sprijinii.dar asa cum ea crede ca am facut-o proasta ca nu gandeste sigur nu va spune ce am zis eu. doar ceea ce crede si vrea ea ca sa ii fie ei bine. mersi mult ca ma sfatuiesti:*

| EnglandGB a răspuns (pentru AnnAnne):

In plus e foarte suparata ca nu mai invata nimeni la matematica si avem note mici iar ea ne e profesoara de mate... nu o mai respectam.de cand e directoare e foarte rea.iar un coleg e ff nesimtit si comenteaza aproape tot timpul impreuna cu alti colegi. nu avem creta. nu stergem tabla si multe altele. si pentru asta si incidentul meu.se razbuna pe noi prin a nu aduce tezele numai in ultima saptamana ca cine e corigent si ia 4 sa nu poata raspunda si sa ramana corigent. norocul meu ca am 2 de 6 si un 8... dar nu mi se pare corect ceea ce face toti spun ca de anul asta de cand e directoare e mult mai fitoasa cum ai facut ceva scade un punct.si asa mai departe

| AnnAnne a răspuns (pentru EnglandGB):

A, pai e clar.Probabil e genul ala care, daca primeste putere(in cazul asta, functia de directoare), se poarta nasol cu restul oamenilor din scoala.Asta e, mai sunt si nebuni din astia.Ar putea fi probabila si varianta ca posibilitatea scaderii notei tale la purtare sa fie un fel de apogeul al razbunarii pe clasa vostra/pe scoala/pe viata.Ce voiam sa te mai intreb...la teza la mate macar ai facut de nota de trecere?
Oricum, cred ca daca ai o oarecare reputatie de cauzator de probleme sau de certaret, e posibil ca profesorii sa-i dea dreptate, dar daca ai fost cuminte si ai note bunicele, stai linistit ca n-o sa patesti nimic.
M-am uitat putin si peste legile referitoare la transferul elevilor(le gasesti aici daca nu te-ai interesat deja: http://www.moisilbrasov.ro/....../index.php ) si am vazut ca sunt mai multe cazuri.Acum nu stiu care e al tau, dar presupun ca vrei alta scoala si aceeasi specializare? Sau gresesc?
Parintilor le-ai spus de tot incidentul asta? Cum au reactionat? Sper ca nu au fost prea duri, ca oricum, desi din interiorul situatiei e foarte complicat, din afara sa stii ca e rezolvabila toata treaba asta.Si de multe ori din afara lucrurile se vad cel mai bine.:)

| EnglandGB a răspuns (pentru AnnAnne):

Da am vorbit au spus ca nu este un motiv pentru a-mi scadea nota, deci sunt ok. matusa pea e in insepctorat as putea apela la ea doar ca nu vreau.sa se termine urat, vreau sa ma mut la alt liceu si la alt profil diferit cel initial.a da si media la purtare am inteles-o gresit. trebuie sa o ai 10 in anul precedent nu si actual deci e ok! cred doar cu faza asta sa-mi dea acceptul de la scoala sa, ma mut ca poate nu vor fi de acord.ca trebuie sa primesti acordul de la liceul tau. de la liceul la care vrei transferul si dupa aia. e mai greu. ma andeam la scuza care suna cam asabig grinoamna prof. va rog sa ma scuzati, pentru cele spuse. ati inteles gresit mesajul meu, recunosc ca trebuia sa ma documentez inainte de a vorbi cu ddumneavoastra si ca nu am dreptate dar nimanui nu cred ca ii convine sa vina sambata la scoala. nu vreau sa credeti ca eu cred ca nu ganditi bine cum credeti dumneavoastra. va rog sa ma iertati pentru purtarea mea necorespunzatoare. cum suna? ce zici? ec sa mai adaug/sa scot sa iasa bine? mersi

| AnnAnne a răspuns (pentru EnglandGB):

Ma bucur ca ai sustinere macar din partea familiei.La ce profil vrei sa te muti? Cred ca stii ca trebuie sa dai niste diferente, la care sa iei minim 7 pentru a putea intra.Sunt aproape sigura ca liceul tau iti va acorda transferul, pentru ca nu vad niciun motiv sa te "tina in cusca", ca sa zic asa, mai metaforic.
Foarte bine ca te gandesti sa vorbesti din nou cu ea, pentru a-i putea cere iertare si explica mai bine situatia.Referitor la mesajul exact, daca ar fi sa ma aflu in postura ta, as intreba-o mai intai daca are cateva minute libere in care ati putea vorbi. Daca accepta(cel mai probabil), incepi "Ma scuzati daca va deranjez, dar vreau tare mult sa-mi cer iertare pentru reactia mea de (vineri/sambata-ziua in care ai zis ca directiunea nu s-a gandit la elevi sa nu vina la scoala etc.).Mi-am dat seama in weekend ca m-am exprimat gresit atunci(in felul asta nici nu zici "am gresit", nici nu spui "aveam dreptate", ultima enervand-o si mai tare), asa ca mi se pare normal sa vorbesc cu dumneavoastra despre situatia creata.Imi cer scuze, din nou, pentru purtarea mea necorespunzatoare si daca v-am jignit in vreun fel.Mi-am invatat lectia si nu o voi mai face niciodata." Sa nu o inveti ca pe o poezie, zi-o din suflet si o sa inteleaga(sper).S-ar putea sa te mai intrebe ea cate ceva, tu improvizeaza pe loc asupra aceleiasi idei "vai, ce-am gresit, nu o voi mai face", ca se pare ca doar asa o multumesti.
Te ajut cu multa placerehappy.

| EnglandGB a răspuns (pentru AnnAnne):

Profilul la care sunt e protect. mediului si unde vreau sa ma duc e gastronomie.pentru ca am inclinatii si imi place:d. in plus fata de aici nu stiu daca fac ceva adica sper ca ma descurc la teste.iar in privinta mutatului am intrebat-o pe diriga care ar fi un motiv pentru care nu as primi acceptul si a zis:findca sunteti prea putini! adica 22.si ca ea nu e de acord sa plec. de la ea nu am acceptul. "normal daca sunt cel mai bun nu vrea sa plec." eu nici nu vreau sa ma milogesc in fata directoare prea mult pentru ca stiu ca nici ea nu are dreptate dar trebuie sa accept in final.dar nu vreau sa imi zica ca vezi eu am avut dreptate si adica ea si eu nu.pentru ca nu e corect. pot improviza.deci sper ca ma descurc.sincer daca ai fii aici te-as strange foarte tare in brate si te-as felicita pentru ca vezi tu:in ziua de azi nu sunt prea multi care sa le pese de problemele altora si sa-si deie atat de mult interesul in a-i ajuta! corecteaza-ma daca am gresit a-i! si inca o data iti multumesc ca ma sfatuiesti.si iti dai interesul :*

| AnnAnne a răspuns (pentru EnglandGB):

Gastronomie? Pare un profil interesant. Sper ca te asteapta multe ore de practica si nu numai toceala( si colegi si profi mai intelegatori) laughing.22 nu e un numar asa mic, apropo, pentru elevii unei clase. Orice de la 16 in sus, din cate stiu eu, e bun. Daca e mai putin, se destrama clasa sau ceva de genul asta, nu sunt foarte sigura.
Alta chestie...(ca ma gandesc ca maine te duci sa vorbesti cu directoarea)Asa e, nu e corect deloc ca trebuie sa joci rolul milogului cu ea, insa asa e viata.Nu e corecta mereu. Uneori trebuie sa faci si de-astea cu oameni care nu isi pot recunoaste prostia.Sa le dai dreptate, spui ca ei, dar faci ca tine.
N-am mai fost aseara pe la ora 11 sa-ti raspund, asa ca sper ca nu e prea intarziata revenirea cu raspunsul de azi laughing. Oricand, daca mai ai vreo problema sau ai nevoie de un sfat, contacteaza-ma.Imbratisare >big grin

| AnnAnne a răspuns (pentru AnnAnne):

P.S. Mersi de raspunsul la intrebarea cu prezentarea de carte.O sa experimentez pe colegii mei ideile alea.happy

| EnglandGB a răspuns (pentru AnnAnne):

Nu-i niciun bai!:dsi nu e inatrziat! nu e niciodata prea tarziu pentru. ceva! orice. si o intrebare si ce inseamna P.S? adica exact cum ar fi DND do not disturb!big grin stiu ca se scrie la urma dar vreau definitia. daca o are.mersi>big grin

| AnnAnne a răspuns (pentru EnglandGB):

PS(sau Post Scriptum) e o sintagma care vine din latina, inseamna "dupa scriere" si se foloseste dupa ce ai terminat de scris un paragraf si ai uitat sa specifici ceva.Formula asta mai e intalnita la finalul scrisorilor, emailurilor etc. big grin

| EnglandGB a răspuns (pentru AnnAnne):

Aa mersi mersii. pentru ca n-ai uitat de mine. si nu nu am vorbit am stat la o ora si a trebuit sa plec la un targ de caritate pentru copii bolnavi de cancer de la noi din judet. n-am apucat sa vorbesc cu ea doar cu profa de franceza si a zis ca se face un consiliu cand se cere nota la purtare scazuta. in fine voi vorbi cu ea miercuri cand am ora sau maine daca o intalnesc. P.S.am luat 7 in tezalaughing si scuze dar nu pot sa-ti trimit mesaje.sunt junior

| EnglandGB a răspuns (pentru AnnAnne):

Doar atat iti mai zis.azi, respectabila doamna director.aia mare nu cu care m-am certatlaughing a avut probleme un coleg cu o profa si l-a chemat jos si i-a zis ca cum poate s-o faca prosta ca-i f.te 2 palme.si el o zis ca il confunda si ca eu sunt faptasul. si o zis ca cum poate un hadicapat sa ma faca pe mine proasta? ca ma duc la el si asa-l bat...DECII CE A DEVENIT INVATAMANTUL DE AZi.doamnele directoare au inceput a injura elevii.si a-i ameninta ca ii bate pentru ca si-a expus opinia si si aia nu cum credea ea! RUSINEE profesorilor sin ziua de azi...in afara de cei cu bun simt.

| AnnAnne a răspuns (pentru EnglandGB):

Doamne laughing prima oara cand am citit mi s-a parut de necrezut! Oricum calitatea cadrelor didactice(nu stiu daca doar din Romania) e in scadere de-o vreme incoace.Asta e.
Sper ca te bucuri de 7 in teza, felicitari!big grinEu nu eram trista cand luam nota asta la mate(ca ma obisnuisem cu mai rau- 3 si 4).laughing
Daca se mai intampla ceva, anunta-ma big grin(tot asa, prin raspuns, ca nu poti trimite mesaje).