| yasuo982 a întrebat:

BUNA. Ma cert cu un baiat din Republica Moldova de 2 zile ca ii explic ca ei vorbesc romana si el zice ca nu, ca ei vorbesc moldoveneasca, i-am explicat ca acela e doar dialectul dar oficial limba lor e romana si imi zice ca nu e adevarat.
Am dreptate sau nu?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Vestea buna este ca tu ai foarte mare dreptate si chiar si Curtea Constitutionala a Rep. Moldova a recunoscut in 2013 ca limba lor este, de fapt limba romana.
Este trist ca politica lor a reusit sa indeparteze atata lume de niste adevaruri istorice.
Vestea proasta este ca e posibil sa nu il poti convinge niciodata de asta.Dar ii poti da o tema de gandire. Daca voi doi va intelegeti inseamna ca vorbiti aceeasi limba. Daca limba lui este limba moldoveneasca si voi vorbiti aceeasi limba, inseamna ca si limba ta este limba moldoveneasca?
Sau invita-l pe la noi, de exemplu prin Maramures sa vorbeasca cu localnicii. Daca nu se vor intelege (pentru ca multe regionalisme nu sunt cunoscute nici de romanii din alte zone), inseamna ca maramuresenii, de exemplu, vorbesc limba maramureseana?
Eu asa am facut pe cineva sa inteleaga dar greeeeuuuu.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Degeaba te certi cu el. El asa s-a nascut, cu ideea ca limba lui este cea moldoveneasca. Ca noi cu limba romana.

| mihai69 a răspuns:

Culmea este că există chiar și un dicționar român-moldovenesc!

| Zuzu1991 a răspuns:

E ca si cum te-ai certa cu un credincios, si indiferent cu cate dovezi ABSOLUTE vi, tot pe a lui o tine, chiar incearca sa te incurce, cu argumente mai inepte decat alea de dinainte

lasa-l il plata lui, e clar ca e pro-rus si astia sunt anti-romani

si chiar, situatia e acum mai buna decat a fost pe vremuri, cand am vorbit cu mai multi si TOTI mi-au spus ca ei nu sunt romani ci moldovieni... WHATEVER!

| Legion7X a răspuns:

N-are rost să te cerți cu el, mai bine îl lași așa. laughing

| Mopmop a răspuns:

Daca este sa fiti prieteni fa-l sa inteleaga ca nu limba e importanta! Nu te certa pentru motive pana la urma politice.

| badpanda a răspuns:

Nu are sens sa te certi cu un moldovean.